Vesti

Atlas galerija i izlagačkih prostora u Srbiji03.11.2015. 10:30


“Atlas galerija i izlagačkih prostora u Srbiji” (2014, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije). petak, 6. novembar, 12 sati Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4, Beograd)

 

Zašto je skoro trećina galerija i izlagačkih prostora u Srbiji smeštena u Beogradu, a 21 opština nema profesionalno opremljen izlagački prostor, koliko ima privatnih galerija i koje galerije i izlagački prostori predstavljaju vodeće ustanove kulture na sceni savremenih umetnosti, samo su deo pitanja na koje ćete pronaći odgovor na predstojećoj promociji publikacije “Atlas galerija i izlagačkih prostora u Srbiji” (2014, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije). petak, 6. novembar 12 sati Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4, Beograd)

Učestvuju autori istraživanja i publikacije:
mr Dragana Martinović, istraživač u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka
ma Dimitrije Tadić, savetnik za vizuelne umetnosti i multimedije Ministarstva kulture i informisanja
Nina Mihaljinac, doktorantkinja na grupi za Teoriju umetnosti i medija Univerziteta umetnosti Beograd

Publikacija „Atlas galerija i izlagačkih prostora u Srbiji“ predstavlja, u formi adresara, galerije i izlagačke prostore u Srbiji čiji se rad finansira sredstvima iz budžeta svih nivoa vlasti (opštine, grada, Pokrajine i Republike), bilo da se radi o finansiranju programa (software) ili o finansiranju materijalnih troškova (hardware, hladni pogon). Publikacija će omogućiti da akteri koji učestvuju u stvaranju i razvoju domaće savremene vizuelne scene, steknu uvid u strukturu sistema galerija i izlagačkih prostora u Srbiji. Jedan od ciljeva objavljivanja ovog adresara jeste da se podstakne i ubrza komunikacija između predstavnika scene savremenih vizuelnih umetnosti, i time olakša buduća profesionalna saradnja.

Po prvi put se kod nas pojavljuje ovakva baza podataka koja je ujedno pokazatelj značajnih infrastrukturnih potencijala i postojećih resursa sistema vizuelnih umetnosti. Nismo uvek svesni u kojoj meri galerije i izlagački prostori imaju i mogu imati uticaj na oblikovanje i razvijanje stavova, kritičkog mišljenja, kulturnih potreba, ponašanja, komunikacije. Ne samo da je ovo saznanje važno za rad svake pojedinačne galerije i izlagačkog prostora, nego je i posebno značajno kada se ukrsti sa ohrabrujućim podatkom o tome da u Srbiji, u ovom trenutku, deluje oko trista galerija i izlagačkih prostora, koji okupljaju svoje stalno zaposlene, umetnike, aktiviste, spoljne saradnike: kustose i istoričare umetnosti, volontere, grafičke dizajnere, menadžere, fotografe, novinare, teoretičare, arhitekte, tehničare, kolekcionare, posetioce i stalnu publiku - objašnjavaju autori.

Ova publikacija je deo dugoročnog razvojnog istraživanja „Programske i poslovne politike galerijskih i izlagačkih prostora u Srbiji” koje se realizuje u okviru istraživačke delatnosti Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka. Istraživanje je pokrenuto iz želje da se kroz temeljnu analizu funkcionisanja galerija i izlagačkih prostora pruži podrška unapređenju scene savremenih vizuelnih umetnosti. Prvi korak ka ostvarenju te zamisli jeste mapiranje i klasifikacija galerija i izlagačkih prostora, kao i grafička prezentacija osnovih podataka o izložbenom sistemu u Srbiji.

 

 

Pretraga




Prijava na mailing listu

Unesite vašu e-mail adresu

Unesite kod

Nečitljiv kod? Generišite novi

Zašto se prijaviti?

Garancija privatnosti.