Umetnik

Vilim Svečnjak (1906 - 1993)

Prati umetnika

Pretraga

Biografija


Rođen je u Zagrebu 1906. godine. Prve slikarske pouke dobio je od Zlatka Šulentića na zagrebačkoj Realnoj gimnaziji. Upisao je Akademiju likovnih umetnosti, smer skulpture kod Rudolfa Valdeca i Frana Kršinića, ali je diplomirao na slikarstvu kod prefesora Maksimilijana Vanke, Vladimira Becića, Tomislava Krizmana i Ljube Babića.

U toku stipendiranog boravka u Parizu 1934. godine učestvovao je sa grupom Zemlja na izložbama u Zagrebu i Sofiji. U to vreme za njegovo stvaralaštvo karakteristična je izrazita socijalna i društvenokritička nota.

Njegovo stvaralaštvo posmatra se kroz različite tematske cikluse: početkom tridesetih godina to je ciklus iz Mitrovice, kasnije iz Braile na Crnom moru, slede Balade Petrice Kerempuha, a početkom četrdesetih godina stvara u duhu angažovanog ekspresionizma, sa primesama intimizma i kolorizma.

Kraj rata dočekao je u Rijeci, gdje je 1949. godine osnovao današnju Modernu galeriju, a od 1951. godine ponovno živi u Zagrebu.

Nakon završetka arta nastale su njegove slike makedonskog ciklusa, 1948. godine, a deceniju kasnije eksperimentiše sa elementima neokubizma i ruoizma.

Šesdesetih godina u svom slikarstvu postepeno prihvata tada aktuelnu težnju ka bespredmetnosti tj. apstrakciji.

Sedamdesetih godina stvarao je slike u nešto tradicionalnijem maniru, pejzaže u ekspresionističkom duhu.

Vilim je Svečnjak ostavio je iza sebe teško pregledan opus slika, crteža, grafika, keramike i primijenjenih nacrta. Bavio se slikanjem, crtanjem, tapiserijom, oblikovanjem upotrebnih predmeta, grafičkim dizajnom, bio je grafički urednik Enciklopedije, scenograf, muzeolog i kritičar. Za redovnog člana Akademije znanosti i umjetnosti izabran je 1988. godine. Godine 1990. donirao je gradu Zagrebu dve stvaralačke celine. Prva je Zbirka Zemlja sa 280 ranih grafika, crteža i slika socijalne tematike, a za osnivanje Memorijalne galerije Marte i Vilima Svečnjaka ostavio je 562 rada. Umro je u Zagrebu, posle duge bolesti 1993. godine.