Umetnik

Ljubo De Karina (1948)

Prati umetnika

Pretraga

Biografija


Rođen je u Rijeci 18. ožujka 1948. godine, no djetinjstvo provodi u Brseču. Osnovnu školu pohađao je u Brseču i Mošćeničkoj Dragi, a u Rijeci je završio srednju Građevinsku školu. U Ljubljani 1968. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti, odjel kiparstva. Diplomirao je 1972. godine, a još je kao student osvojio prestižnu studentsku Prešernovu nagradu za kiparstvo. Po završetku studija usavršavao se u majstorskoj radionici Vanje Raduša te Antuna Augustinčića. Status slobodnog umjetnika stječe neposredno po završetku akademskog školovanja – 1973. godine i od tada se bavi isključivo kiparstvom, a živi i radi u Brseču, odnosno od 1986. godine u obližnjem zaseoku Zagoru.
Održao je niz samostalnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu, te dvije monografske izložbe: 1992. godine u tadašnjoj Modernoj galeriji u Rijeci (danas MMSU) i 1999. u Gliptoteci HAZU u Zagrebu. Među samostalnim izložbama posebno se ističe ona iz Klovićevih dvora ostvarena u okviru ciklusa Suvremeni hrvatski kipari. Sudjelovao je na mnogobrojnim skupnim izložbama.
Ljubo de Karina prepoznatljiv je po javnim radovima - monumentalne skulpture nalaze se na javnim prostorima diljem Hrvatske (Zagreb, Rijeka, Opatija, otok Cres – Eko staza «Tramuntana» Beli, Valun, Ilok, Labin - park skulptura Mediteranskog kiparskog simpozija, u Gorskom Kotaru u Lokvama i Fužinama te na otoku Krku u Baški i okolici) i inozemstva (Njemačka, Italija, Slovenija i Japan).
Autor je brončanih vratnica Katedrale sv. Vida u Rijeci. A autor je i dvaju djela sakralne umjetnosti – grobova pok. dr. msgr. Josipa Uhača u župnoj crkvi sv. Jurja u Brseču i groba pok. dr. msgr. Antona Benvina, rektora Zavoda sv.Jeronima u Rimu na groblju u Valunu.
U Biblioteci “Prizma”, u nakladi Moderne galerije Rijeka, 1997. godine izdana je monografija Ljubo de Karina.
Umjetnički je voditelj BGS – Bašćanske glagoljske staze u sklopu koje je izradio četiri monumentalne skulpture glagoljskih slova «A», «B», «L» «OMEGA» i «V» koje je veličine ostalih slova glagoljske azbuke.
Za svoj rad i stvaralaštvo nagrađivan je brojnim strukovnim nagradama, a nositelj je ordena Danice hrvatske s likom Marka Marulića.