Aktuelno

Rezolucija 827
20.04.2015. - 31.05.2015.

Rezolucija 827


Izložba "Rezolucija 827" u Birou Stedelijk muzeja u Amsterdamu. Izložba Biroa Stedelijk muzeja iz Amsterdama (SMBA) i Muzeja savremene umetnosti trajaće do 31. maja. Kustosi: Jele Bauhaus (Jelle Bouwhuis, SMBA) i Zoran Erić (MSU).

 

 

Učesnici: Kristina Benjocki, Lana Čmajčanin i Adela Jušić, Anna Dasović, Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran), Saša Karalić, Vladimir Miladinović, Kventon Miler (Quenton Miller), Čarls  van Oterdijk (Charles van Otterdijk) i Nikola Radić Lucati.

Naslov izložbe, "Rezolucija 827", odnosi se na rezoluciju UN-a usvojenu 1993. godine, kojom je ustanovljen Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Polazna tačka za izložbu sastojala se u tome da se pronađe zajednički imenitelj u analizi, s jedne strane, društava u Srbiji i drugim republikama bivše Jugoslavije i, s druge strane, Holandije, te da se otvori rasprava o zajedničkim neuralgičnim tačkama, kao što je genocid u Srebrenici koji je bio predmet istrage u MKSJ-u.

Umetnici razmatraju pitanja odgovornosti u svakom od pomenutih društava, a njihovi radovi bave se načinom na koji je moguće uspostaviti odnos prema zločinima kroz obradu vizuelnih i audio materijala prikupljenih od strane MKSJ-a i drugih arhiva. Postavlja se pitanje kakva je ekonomska i politička dinamika razvoja država bivše Jugoslavije? One su sada uključene u proces "normalizacije" a da im, pri tom, nedostaje sposobnost ili volja da prevaziđu traumatska iskustva iz svoje skorašnje istorije. Takođe, kakva je uloga Holandije u tom procesu?

Cilj izložbe je da razmotri pomenuta pitanja u kojima se analiziraju uzroci formiranja MKSJ-a, kao i posledice njegovih odluka u trenutku kada se očekuje da mandat ovog UN tela istekne. Umetnički projekti predstavljeni na izložbi reflektuju ova pitanja bez zauzimanja paternalističkog, didaktičkog ili optuživačkog stava i ne bave se "vizuelnom reprezentacijom zločina". Naprotiv, oni su istraživački orjentisani i otvaraju prostor za javnu raspravu o pitanjima koja su ostala nerešena nakon više od 20 godina.

U okviru izložbe, 23. aprila u Stedelijk muzeju, biće organizovana panel-diskusija na kojoj će umetnici, teoretičari i kustosi predstaviti dugoročne diskurzivne umetničke projekte, koji su pokrenuli slične debate o ovim delikatnim pitanjima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i da se iz perspektive Holandije razmotri delovanje MKSJ-a. Učesnici su: Damir Arsenijević (De Monfor Univerzitet, Lester), Zoran Erić (MSU), Džejson Fajl (Jason File, umetnik i tužilac za ratne zločine) i Milica Tomić (umetnica, jedan od osnivača grupe "Spomenik", kao i pokretač projekta i radne grupe "Četiri lica Omarske"). Moderator diskusije će biti Arno van Rosmalen (Arno van Roosmalen, direktor institucije Stroom Den Haag).

Grupna izložba "Rezolucija 827" predstavlja drugi korak u institucionalnoj saradnji. Prethodno je u Salonu MSU i Birou Stedelijk muzeja predstavljena izložba "Tri berze" Zahari Formvolta, američkog umetnika koji živi u Holandiji. Izložbe su realizovane u okviru programa Globalne saradnje (Global Collaborations), koji je realizovan uz podršku fondacija "Mondrijan" i "Ammodo".

 

objavljeno20.04.2015.

Pretraga




Prijava na mail listu

Unesite vašu e-mail adresu

Unesite kod

Nečitljiv kod? Generišite novi

Zašto se prijaviti?

Garancija privatnosti.