Umetnik

Tijana Stojiljković (1977)

Prati umetnika

Pretraga

Frik kolekcija, Njujork

Njujork, jedan je od najvećih centra umetnosti, mode i svetskih dešvanja, sa preko 150 raznih muzeja koji apsolutno zavređuju pažnju izuzetnim zbirkama američke i evropske umetnosti.

 

Muzej koji bih izdvojila je svojevrsna intimna kolekcija gospodina Frika u kojoj se nalaze dela nekih od najpoznatijih evropskih slikara, vrsna dela sklupture, nameštaj i porcelain iz XVIII veka, orijentalni tepisi, srebro, nakit i mnogo toga još.



Muzej se nalazi u elitnom njujorškom kvartu, na uglu 70. ulice i čuvene V avenije, na delu koji se naziva Museum mile, preko puta Central parka.



Kolekcija je osnovana od strane Henri Klau Frika (1849-1919), jednog od najvećih pitsburških industrijalaca toga doba. Nakon njegove smrti, kuća u kojoj je do tada živeo, pretvorena je u javnu galeriju s namerom da omogući razvoj finih umetnosti, po njegovoj želji. Kolekcija je u tom trenutku brojala 131 sliku, sklupturu, crteže, printove, dekorativni nameštaj, porcelain, tepihe i srebro koji su raspoređeni u jednu od 16 galerija koje se nalaze u kući. Naknadno su zbirci dodate još 47 slike tako da kolekcija trenutno broji više od 1100 dela nastalih u periodu od renesanse do kasnog XIX veka.



Sama kuća, koja je danas muzej, podignuta je tokom 1913 - 14. godine. Firma “Carrère and Hastings” projektovala je kuću koja je trebalo da bude dom za života, ali se po projektima i skicama vidi da je gospodin Frik već tada znao da će je pretvoriti u muzej. Kuća je, dakle podignuta da primi sva umetnička dela koja je gospodin Frik do tada prikupio. Ulaz u muzej čini predivno četvrtasto dvorište, koje je praznik za oči posebno u proleće kada procvetaju magnolije i zašarene se lale.



Od smrti gospodina Frika, kuća je čak dva puta proširavana – 1931. i 1977. a sve u cilju bolje prezentacije umetničkih dela od novca koje je on ostavio a koji je bio namenjen održavanju.

1931. postojećem muzeju su dodate dve galerije (Ovalna soba i Istočna galerija), a napravljena je i soba koja je predviđena za koncerte ili večeri čitanja poezije. Tada joj je pridodato i dvorište.

1977. je napravljen novi ulaz, dve dodatne galerije kao i paviljon predviđen za privremene izložbe.

Frik kolekcija sadrže dela čuvenih starih majstora renesanse poput Ticijana, El Greka, Holbejna, Belinija; engleskih portretista iz XVIII veka - Tomasa Geinsbora, Sir Jošue Rejnoldsa, Džosefa Malord Viliam Tarnera; Holanđana XVII veka - Rembrandt van Rijna, Franc Halsa, Johanes Vermera, Van Dajka; pejsažiste - Konstabla, Roizdaela i Korota; portrete Velaskueza; kao i dela Dega, Fragonara, Loraina, Vistlera,…  Kolekcija takođe sadrži brojne bronzane sklupture iz doba Renesanse, ineskog porcelana i francuskog nameštaja iz XVIII veka.

Vermerovo platno “Gospodarica i sluškinja” je poslednja slika koju je gospodin Frik kupio lično za svoju kolekciju, dok je slika Piera dela Frančeske, “Sv. Jovan Evangelista”, jedina slika velikih razmera ovog slikara u Sjedinjenim Američkim Državama.

 Galerije izlaze na unutrašnje renesansno četvrtasto dvorište, okruženo stubovima, gde posetioci u predahu mogu da uživaju u biljnom rastinju i prijatnim zvucima žuborenja fontane.

Prilikom posete Frik kolekciji osećate se kao da ste zakoračili u nečiju privatnu kuću jer su intimnost, mir i toplina prvo što se oseti.

Iako mala u poređenju sa drugim muzejima, ova kolekcija odigrala je značajnu ulogu u umetnosti Sjedinjenih Američkih država jer su mnogi kolekcionari krenuli putem gospodina Frika, pretvarajući svoje kolekcije u muzeje i javne galerije.



Danas Frik kolekcija ima značajno mesto u umetničkom i edukativnom životu Njujorčana kao i mnogobrojnih turista.





Tijana Stojiljković