Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

Monografija Čedomira Vasića, Omnia tempus habent

Galerija Artget, Trg republike 5/I, sreda, 4. februara u 19h, promocija monografije Čedomira Vasića, Omnia tempus habent, autorke Gordane Stanišić, izdanje Fondacija Vujučić kolekcija, 2014.


 


Učestvuju: Gordana Stanišič, kustos Narodnog muzeja u Beogradu, dr Irina Subotić, arh. Đorđe Bobić, dr Darko Tanasković, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu i Čedomir Vasić, umetnik.

Moderator: Gordana Dobrić, kustos Kulturnog centra Beograda


Monografija Čedomira Vasića Omnia tempus habent, za koju je tekstove pisala Gordana Stanišić, istoričar umetnosti i kustos Narodnog muzeja u Beogradu, a knjigu je u ediciji umetničkih monografija objavila Fondacija Vujučić kolekcija, krajem 2014, prati opus ovog uglednog beogradskog slikara i multimedijalnog  umetnika, u vremenskom rasponu od četiri decenije, preciznije od njegove prve samostalne izložbe 1968. do 2014. godine.


Opredeljujući se za metodološki pristup tumačenja rada Čedomira Vasića iz različitih aspekata - referentnih tema, kojima se autor konstantno i kontinuirano bavi u svom opusu, preko elaboracije ekranske umetnosti i novih tehnologija, do interdisciplinarnih procesa mišljenja slike,  knjiga je konceptualizovana u 8 problemskih segmenata koji ujedno hronološki prate nastanak ciklusa i etape umetničkog delovanja. Pored pristupnog teksta - Čedomir Vasić Omnia tempus habent koji nas uvodi u uzbudljivu likovnu, vizuelnu, estetsku i etičku avanturu jedne osobene umetničke ličnosti, i kratkog rezimea na kraju 1968-2014, nižu se poglavlja zanimljivih naziva koja sugerišu jedinstvo životnog i stvaralačkog iskustava autora: Rani radovi (1968-1975), U procesu produženog mišljenja i delovanja, Čovek sa pokretnom kamerom, U dijalogu sa nevidljivim gradovima, Sve ima svoje vreme, Prostorne slike, Optičke slike odsustva. Pseudo pejzaži (od 1997…), I san i budnost (…1913). Svako poglavlje u knjizi prate ilustracije u koloru najpoznatijih dela iz ciklusa i umetničkih perioda, dobro i sa merom odabrana dokumentarna građa i fotografije aktivističkih projekata, kao i biografija umetnika sa detaljno navedenom bibliografijom. Pišući o fazama i svim formama izražavanja i komunikacije koje u svojim umetničkim praksama primenjuje Čedomir Vasić, od medija klasičnog slikarstva, fotografije, tv slike, kompjuterske animacije, digitalne grafike,  videa, instalacije, lentikulara, ambijentalnih postavki, Gordana Stanišić  nam delo umetnika približava kroz njegove intimne vizuelne ekspresije iz svakodnevice i okruženja, kroz specifičnu vizuru arhitekture gradova u kojima je boravio i koje voli, poznata dela sa istorijskim i mitološkim diskursom po kojima se autor prepoznaje na domaćoj i internacionalnoj savremenoj vizuelnoj sceni.


Čedomir Vasić je rođen 1948. u Beogradu. Diplomirao je i magistrirao slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1971/1973. Kao stipendista Fulbrajtovog programa proveo je školsku 1975/1976. na usavršavanju na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Barbari i Los Anđelesu gde je studirao video i kompjutersku umetnost. Bio je profesor slikanja i crtanja na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu od 1975 - 2013. Na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu predavao je Likovnu kulturu.  Jedan je od osnivača Interdisciplinarnih studija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu na kome je bio profesor i rektor od 2004-2009. Autor jer nekoliko istraživačkih projekata iz uniformologije i istorijske fotrografije. Od 1969. izlagao je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi u našoj zemlji i inostranstvu. Dobitnik je Politikine nagrade“ Vladislav Ribnikar“ za likovno stvaralaštvo 2014.


 


 



Datum objavljivanja: 03.02.2015.