Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

Jusuf Hadžifejzović: Depotography Beograd

Kulturni centar Vršac u saradnji sa GERA galerijom predstavlja vrščanima modernog i konceptualnog umetnika Jusufa Hadžifejzovića. Postavka će moći da se pogleda do 18. juna 2012. godine.

 



O "Depotgraphy Belgrade"



Postavka "Depotgraphy Belgrade" je deo dugoročnog projekta Drangularium započetog u prostorijama CeKA Charlame u Sarajevu. Umetnički urednik programa u CeKA Charlami, bosanskohercegovački umetnik Jusuf Hadžifejzović, je prema svojoj prepoznatljivoj praksi, kojom se godinama predstavlja u umetničkom svijetu, napravio kolekciju svakodnevnih sakupljenih i pronađenih predmeta kojima je činom postavljanja u depo upisao novo značenje...





Jusuf Hadžifejzović je rođen u Prijepolju. Živi i radi u Sarajevu i Antwerpenu. Studirao je na beogradskoj Akademiji likovnih umjetnosti, te u Dizeldorfu završio postdiplomski studij na Državnoj akademiji umjetnosti u klasi Klausa Rinkea. Jedan je od osnivača projekta Jugoslovenska dokumenta i sarajevskog bijenala moderne umjetnosti koji je 80-tih sarajevsku umjetničku zajednicu doveo na vrh jugoslavenske i svjetske umjetničke scene. Od tada drži poziciju najprovokativnijeg umjetnika srednje generacije. Jedan je od osnivača Kolekcije Ars Aevi budućeg sarajevskog muzeja savremene umjetnosti. Učestvovao je u mnogim veoma značajnim međunarodnim izložbama savremene umjetnosti od Berlina do Koreje.

Poznati performans Charlama – Strah od pitke vode (gdje Hadžifejzović igra pikado gađajući fotografiju svoje porodice, nastalu 1994. godine na Cetinskom bijenalu), 2005. godine je realiziran u sarajevskoj galeriji 10 m² a 2006. godine i ispred muzeja "Sarajevo 1878-1918.godine". Artefakti i fotografije performansa bit će izloženi u ovom muzeju.

Poznat je i po svome projektu Depo Kafe ( IPC galerija i Galerija atentata kod Principovog mosta u Sarajevu) koji je funkcionisao kao specijalni projekat Sarajevske zime 2005. Projekat je funkcionisao kao mjesto gdje je domaćin/umjetnik (Hadžifejzović) bio gazda koji je ljudima prodavao piće u galeriji. U sklopu te galerije svoje radove predstavljali su mnogi mladi umjetnici i neki od njih su: Tiana Alexis-Njemačka (video), Danijel Premec – Sarajevo (skulpture), Barry Johnston – SAD (performansi, instalacije), Dalida Karić-Hadžiahmetović – Sarajevo (plakat), Nela Hasanbegović – Sarajevo (skulpture), Luxusmahr- Sarajevo (free-jazzduo), Fikret Libovac – Sarajevo (skulpture).


 



Datum objavljivanja: 07.06.2012.