Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

Heder Hjuston: Grade, sanjaj svoje snove

U četvrtak 30. jula u Prodajnoj galeriji Beograd, Kosančićev venac, u 19 časova otvara se izložba radova autorke, Heder Hjuston Dream City Dreams (Grade, sanjaj snove) 30. jul – 17. avgust 2015.


 


Ciklus najnovijih radova kanadske grafičarke Heder Hjuston (Heather Huston)  u tehnici sitoštampe istražuje odnos između mesta i memorije kroz fragmentarne predstave građevina u stanju izgradnje , rušenja ili restauracije. Slično postupku kolažiranja umetnica ove predstave  spaja u novostvorene forme u pokušaju da zadrži posebnosti koje će nestati kad se radovi budu završili, a građevina postane samo još jedna u nizu uniformnih objekata u okruženju. Dinamika odnosa uspostavlja  se povezivanjem pojmova koji su u tradicionalnim predstavama o vremenu i prostoru  suprotni : nepromenjivost  sadašnjosti nasuprot imaginaciji ili sećanju, spoljašnje nasuprot unutrašnjem, urbani nasuprot romantičarskom pejzažu itd.



                           

Ako na dijagramu problematike kojom se Hjuston bavi  prostor predstavimo X osom a  vreme Y osom, njihova spona biće osa Z, snoviđenje. Umetnost Hjustonove se kreće od racionalnog „snimanja“prostorne situacije cityscape-a do projekcije iste u prošlom i budućem vremenu. Rezultat je plemenit zahvaljujući njenoj poetskoj, sanjarskoj strani koju unosi beskompromisno u grafički multi-original. Neki oblici na grafikama su oštri i jasni dok su drugi nejasne fakture i i rastočeni u pokretu. 



(...)   Ciklus radova sa temom dekomponovane arhitekture prerasta u seriju novih radova u kojima u urbanoj scenografiji buja organsko tkivo pojačano neprijatnim vizuelnim efektom koji mi grafičari zovemo moare . Heder umešno izvodi svoje višebojne serigrafije unoseći duh u jednu prilično mehaničku tehniku (u post-digitalnom dobu ova tehnika se čini kao klasični bakropis u odnosu na tehničke novotarije). U tom nabujalom korovu i rastinju iza žičane ograde zapuštenog gradilišta prepoznajemo lepotu dijalektički doživljenog sveta oko nas. Priroda nadjačava betonsku ljušturu za koju smo navikli da je smatramo lepom i damo joj prednost u estetskom smislu u odnosu na jedan žbun ili samonikli zeleniš. Potrebna je hrabrost da se, u vremenu u kome je pojam lepog postao pežorativan, unese jedan cvet bulke koji svojom krvavo cinober bojom zrači u polju hladnog zelenila i sivog betona. Poetički, Heder nam je ponudila nadu za veru u lepotu mudro podmetnuvši poeziju velikog patosa kroz, akademski korektnim jezikom rečeno, umetničko istraživanje u umetnosti i kroz umetnost.





Aleksandar Leka Mladenović, grafičar i profesor na FLU u Beogradu (iz predgovora kataloga)


 



 


Datum objavljivanja: 29.07.2015.