Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

Fragmenti zaustavljenog vremena

Javno vođenje kroz izložbu i predavanje u okviru izložbe Ljubomira Ivanovića, Fragmenti zaustavljenog vremena, u Narodnom muzeju Užice. Utorak, 10. maj 2011. godine u 13. časova.

 


Kroz izložbu vodi autorka izložbe: Žaklina Ratković, viši kustos MSU

Predavanje: Proces radova na konzervaciji i restauraciji na delima iz kolekcije MSU i saradnja sa odeljenjima Muzeja

Predavač: Biljana Šipetić, konzervator MSU

Izložbom FRAGMENTI ZAUSTAVLJENOG VREMENA u Narodnom muzeju Užice, publici su predstavljeni crteži i grafike Ljubomira Ivanovića (1882–1945) iz bogatih umetničkih fondova Muzeja savremene umetnosti iz Beograda. Izložbu je do sada videla publika u Zamku kulture – Kulturnom centru Vrnjačke Banje, Spomen-Zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu i Muzeju rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu, a predviđeno je da naredno gostovanje bude u Narodnom muzeju u Čačku.

 

U kolekciji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu čuva se 51 crtež i 23 grafike Ljube Ivanovića, a izložbom je, kroz izbor od 44 rada, predstavljen deo izuzetnog opusa ovog izvanrednog umetnika, hroničara prirode i starih građevina, putnika i pasioniranog sakupljača predmeta narodnog stvaralaštva, dugogodišnjeg profesora na Umetničkoj školi. Najveći deo stvaralaštva Ljube Ivanovića čine crteži i grafike nastali na putovanjima po našim krajevima, na kojima najčešće beleži prizore iz prirode ili stara gradska jezgra. Ivanovićev crtež nema narativnu strukturu, a prevođenje konkretnog modela na jezik linija kod ovog autora nikad nije mimetičko preslikavanje, već lična impresija. Svaki potez je dobro promišljen, posledica oštrog zapažanja i sažimanja viđenog. Jedna od karakteristika njegovog crteža je naglašeno tretiranje svetlosti, sunca i odblesaka, interesovanje za efekte senki i polusenki, ritmička podela svetlo-tamnog, kao i dočaravanje fakture materije.

 

Ljuba Ivanović je umetnik čija dela prevazilaze okvire, do tada prihvaćenih, kovencionalnih shvatanja disciplina crteža i grafike. U svom grafičkom radu, Ivanović je dostigao mogućnost da u tom u osnovi klasičnom postupku budu ostvareni vrhunski kvaliteti. Za ovog autora je crtež finalan i celovit odraz njegove vizije o svetu, tako da je svojim izuzetnim crtežima Ljuba Ivanović čvrsto definisao svoje mesto u istoriji srpske umetnosti. 

 




Ljubomir Ivanović (1882–1945) je pohađao Srpsku crtačku i slikarsku školu u Beogradu od 1899. do 1905. (prof. Kiril Kutlik, Beta i Rista Vukanović), zatim je studirao u Minhenu (1905-1909) u privatnoj školi Antona Azbea i na Akademiji. Prvi put izlaže kao učenik 1904. na prvoj Jugoslovenskoj umetničkoj izložbi. Jedan je od osnivača Udruženja likovnih umetnika u Beogradu (1919) i član umetničkog udruženja Lada. Bio je profesor na Umetničkoj školi i potom na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1922. je bio dopisni član SANU, a 1933. je odlikovan ordenom Viteza Legije časti Republike Francuske. Radove je objavljivao i u publikacijama, najviše u listu Politika, ilustrovao je knjige i knjige putopisa. Sakupio je i bogatu zbirku predmeta umetničkog zanatstva koja se čuva u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu.

 

Kustos izložbe u Narodnom muzeju Užice: Katarina Dogandžić Mićunović


Datum objavljivanja: 09.05.2011.