Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

FACK MSUV - izvođenje muzeja kao javnog dobra

FACK MSUV - izvođenje muzeja kao javnog dobra, (Kolektivni međunarodni projekat), ponedeljak, 30. jun – od 90:00 ulazak u MSUV, u 12:00 otvarajuće plenarno zasedanje.


 


OPEN CALL _OTVOREN POZIV_poziv svima zainteresovanima da učestvuju kako u realizaciji tako i u konceptualizaciji operacije FACK MSUV uz komentare i sugestije. Za sve ostale informacije, tehnikalije, komentare i uključivanje pisati na  fackmsuv@gmail.com (kako bi dobili lozinku za pristup organizacionoj on-line platformi http://fackmsuv.blogspot.com/) ili doći u ponedeljak 30. juna u 12h na otvarajući plenarni sastanak kojim započinje operacija FACK MSUV (kao i svakog sledećeg dana u 12h tokom trajanja operacije).



FACK MSUV je iniciran od strane mobilne platforme F.A.C.K. iz Čezene (Italija) u saradnji sa «oslobođenim prostorima» MACAO iz Milana, SALE.Docks iz Venecije, Teatro Valle iz Rima i Teatrom Embros iz Atine,  realizovan uz doprinos i učešće brojnih umetnika, kustosa, istraživača, aktivista i građana iz ex-Yu regiona i šire.



Svi učesnici su ko-autori, ko-producenti i ko-izvodjaci projekta!





FACK MSUV je kolektivna društveno-umetnička operacija privremenog “oslobađanja” Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu kojom se uspostavlja privremena suspenzija atributa moći unutar javne institucije, to jest njenog hjerarhizovanog upravljčko-izvođačkog lanca, sa ciljem da se kroz pažljivo autoregulisan i struktuisan proces participacije i kooperacije otvori slobodan, ispražnjen prostor za kritičko kreativno preispitivanje i upisivanje. Namera je da se u praksi isproba drugačiji model (samo)upravljanja institucijama kulture - organizovan «od dole», to jest neposredno od strane umetničke i šire društvene zajednice. Ovom akcijom MSUV se transformise od prevashodno reprezentacijsko-izložbenog prostora u otvorenu laboratoriju u kojoj se izvodi svojevrsni društveni i umetnički eksperiment re-institucionalizacije muzeja koncipiranog kao zajedničko dobro (bene comune/commons).



 

Uprava MSUV-a je saučesnik u operaciji iako praktično nema uvid u to šta, ko i kako će se desiti - nije dobila pisani projekat, niti listu učesnika, nije sklopila ugovor o saradnji sa inicijatorima - jedino što zna je da će muzej biti zauzet/korišćen (i) od strane učesnika operacije tokom datog perioda (a možda i na duže).



Operacijom FACK MSUV se želi otvoriti prostor za šire participirano kritičko promišljanje o tome za kojom vrstom umetnika/umetnosti – a time i kakvom umetničkom edukacijom i kakvom institucijom kulture – postoji potreba u današnjem “tečnom” i globalizovanom društvu, regulisanom prevashodno interesima ekonomskih/finansijskih elita, a koje karkteriše sve izraženija socijalna nejednakost, pojačana državna kontrola i represija, rastuće ograničavanje ličnih i kolektivnih prava i sloboda... preokrenuti način upotrebe muzeja od zatvorenog sakupljačko-izlagačkog prostora u otvorenu radionicu u kojoj se ideje, prakse i iskustva horizontalno razmenjuju u kontekstu zajedništva, uzajamnosti i međusobne solidarnosti. Različite aktivnosti otvorene za javnost – klasovi, radionice, plenarne sednice, radni stolovi, debate, prezentacije, projekcije, koncerti, performansi, instalacije - koje će se za vreme trajanja FACK MSUV odvijati tokom dana (i noći) u/oko zgrade muzeja, i na drugim lokacijama po gradu, raspoređene su prema tripartitnoj šemi: dimenzija "radionice" - dimenzija "štrajka" – dimenzija "fešte"... Otvoreni poziv za učestvovanje u operaciji FACK MSUV je upućen SVIMA zainteresovanima koji žele da umetnički/teorijski intervenišu ili da se uključe na neki drugi način. Učesnici se biraju putem samo-selekcije, to jest po principu međusobnog poverenja u sposobnost i inteligenciju drugih – svako bira sebe i svako može da izabere/uključi nekog drugog u čiji rad/sposobnost veruje – svako pojedinačno preuzima punu odgovornost za sopstveno delovanje tokom operacije.



 

"Za mene postoje dve ideje koje je moguće poistovetiti sa kolektivnom moći, to su komunistička i demokratska ideja, no znamo kako su obe dovele do katastrofalnih, u najmanjoj meri razočaravajućih rezultata. Moja ideja je da ukoliko želimo da damo određeno pozitivno značenje jednoj ili drugoj reči ili obema zajedno, potrebno je zaista misliti šta znači ideja zajednice zasnovane na kapacitetu svih, što ne znači da smatramo da svi rade isto, već da ukoliko mislimo kolektiv jednakih, mislimo ga na osnovu kapaciteta koji je podeljen između svih. Naravno, sve forme vladavine koje danas poznajemo su oligarhijske, zasnovane na mišljenju da postoje oni koji su tu da vladaju, koji su za to kompetentni, postoji čak i nauka o upravljanju (uzgred, kakva je to nauka koju poistovećujemo sa politikom?). U odnosu na sve ovo imamo dve mogućnosti: ili da smatramo da je dobro tako kako je i ćutimo, ili da mislimo da nije dobro i da je nešto drugo moguće pod nekim drugim imenom. Ta druga opcija može da bude zasnovana samo na hipotezi poverenja u kapacitet inteligencije koji svi dele."  (Ransijer)


 



Datum objavljivanja: 27.06.2014.