Umetnik

J. M.

Prati umetnika

Pretraga

Ars Electronica Festival

Ars Electronica Festival, jedan od najprestižnijih festivala novomedijske umjetnosti, posvećen je odnosu između umjetnosti, tehnologije i društva. Već više od 30 godina festival kroz svoj bogati program kontinuirano predstavlja najaktualnija događanja svjetske novomedijske scene.

 


Otvarenje izložbe: 3. 9. 2014. u 18:30h, Ars Electronica Centar, Linz (AT)


U sklopu ovogodišnjeg festivalskog izdanja ''C…what it takes to change?'' održat će se Device Art izložba i simpozij ostvareni u suradnji Sveučilišta u Tsukubi (JP), ART|SCI Centra (Sveučilište u Kaliforniji, LA) i Kontejner-a (Zagreb, HR). Na izložbi će uz umjetnike iz Japana, SAD-a, Šri Lanke, Kine i Južne Koreje izlagati hrvatski i slovenski autori - Martina Mezak, Anselmo Tumpić, Sanela Jahić i Sašo Sedlaček.

Izložbu prati Device Art simpoziji na kojemu će kustosi i umjetnici iz Japana, SAD-a i Hrvatske prikazati i usporediti razvoj i stanje device art scene u pojedinim regijama i praksama. Uz Hiroo Iwatu (Sveučilište u Tsukubi, JP), Erkki Huhtamo (Sveučilište u Kaliforniji, FI/USA) i Machiko Kusaharu (Sveučilište u Tokyju, JP) na simpoziju će govoriti i kustosica Kontejnera Sunčica Ostoić (Zagreb, HR).


 


Anselmo Tumpić predstavlja Tateye - prototip naočala koje laserski trajno tetoviraju bjeloočnicu raznovrsnim jednostavnim simbolima. Tatye se izražava kroz dizajn, a smisao i funkciju ostvaruje kada publika zamišlja njegovo korištenje, jer iako dizajn zavodi promatrača, sama ga funkcija zapravo plaši.



Urania, interaktivna instalacija Martine Mezak, ujedno je i uređaj za uzrokovanje atmosferskih promjena kojim se stimulira i imitira ambijent prirode unutar zatvorenog galerijskog prostora. Omogućuje samom promatraču sudjelovanje u stvaranju virtualnog neba i upravljanje količinom naoblake.



Pendulum Sanele Jahić mehanička je instalacija koja stvara iluziju slike snažnom kružnom rotacijom LED dioda. Rad interpretira kinetičku umjetničku skulpturu na suvremen način, a konstruiran je po uzoru na književna djela Edgara Allana Poea i Franza Kafke.



Sašo Sedlaček radom Prosjak 1.0 načinjenim od elektronike i računalnih djelova podsjeća kako sve više ljudi postaje siromašnije. Prosjak, robot za socijalno ugrožene djeluje upravo u njihovo ime istovremeno im garantirajući anonimnost i ne remeteći njihovo temeljno ljudsko dostojanstvo.


 


Datum objavljivanja: 28.08.2014.