54. Oktobarski salon, "niko ne pripada tu više nego ti", 11. oktobar – 17. Novembar 2013, Beograd, Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4.
Radno vreme:
svaki dan od 12 do 20 sati,
ponedeljkom zatvoreno (osim ponedeljka ― 14. oktobara)
izložba:
Milijana Babić (Rijeka),Jože Barši (Ljubljana),Nina Bunjevac (Toronto),Jasmina Cibic (Ljubljana/
London), Lana Čmajčanin (Sarajevo), Ines Dujak (Beč), Efemerki (Skoplje,Bremen), Adrijana Gvozdenović (Podgorica), Fljaka Haliti (Priština/Minhen/Beč), RozaEl-Hasan (Budimpešta),Endi Huperih (Minhen),Guzde Ilkin (Istanbul), Adela Jušić (Sarajevo),Margareta Kern (London), Angela Melitopulos I Mauricio Lacarato (Berlin,Pariz), Karen Mirza i Bred Batler (London), Živi logor smrti (Prijedor, Amsterdam, London,Beograd, Njujork), Muzej ne-participacije (Karen Mirza i Rejčel Anderson, London), Nandifa Mntambo(Johanesburg), Aleksis Ohara (Montreal), Andrea Palašti (Novi Sad), Marko Peljhan i Metju Biderman(Ljubljana/Los Anđeles, Montreal), Lorena Erera Rašid (Meksiko Siti/Minhen), Lala Raščić(Nju Orleans/Sarajevo), Dina Rončević (Zagreb), Ivana Smiljanić (Beograd),Jelena Sokić (Split), Alma Suljević (Sarajevo), Tedžal Šah (Mumbaj), Boris Šribar (Beograd), Hito Štajerl (Berlin), Nataša Teofilović (Pančevo), Slaven Tolj (Rijeka/Dubrovnik), Milica Tomić(Beograd)
forum, kustoska škola i mjuzik spot:
a7.außeneinsatz (Margret Šic i Greta Oajsel,Berlin/Kasel/Frajburg/Minhen), h.arta (Marija Krista, Anča Gjemant,Rodica Taše, Temišvar),ff (Antje Majevski i Šarlot Kulinan, Berlin), Jelena Vesić (Beograd), DJ Ma Fiza (Mumbaj), Black Water and Her Daughter (Sarajevo), DJ Tijana T (Beograd), DJ Ellem (Sarajevo), Irena Tomažin (Ljubljana), Saša Kerkoš(Ljubljana/Helsinki),saradnice, saradnici i publika.
perpetuum mobile:
Živa arhiva video radova, dokumentacije ili tekstova: Nika Autor(Maribor/Ljubljana/Beč), Lana Čmajčanin(Sarajevo), Nataša Dejvis(London), Fljaka Haljiti (Priština/Minhen/Beč),Nela Hasanbegović(Sarajevo), Ana Hušman(Zagreb), Jelena Jureša(Beograd), Adela Jušić(Sarajevo), Emina Kujundžić (Sarajevo),Monika Ponjavić i Marina Radulj (BanjaLuka), Renata Poljak(Split/Pariz), Nada Prlja(Sarajevo/Skopje/London), Vahida Ramujkić(Beograd) i BojanaJelenić (Beograd) i Dioniz Eskorze (Tortoza/Barselona), Lala Raščić(Sarjevo/Nju Orleans),Dina Rončević (Zagreb),Tina Smrekar (Ljubljana),Ivana Smiljanić (Beograd),Evelin Štermic (Grac/Ljubljana), MarkoTadić (Zagreb), NatašaTeofilović (Pančevo),Milica Tomić (Beograd),Sara Fanagt (Bruž/Brisel), Dragan Vojvodić(Sarajevo/Novi Sad), Ana Baraga (Ljubljana),Dunja Blažević (Sarajevo),Vanja Bučan (NovaGorica/Amsterdam), Ana Čigon (Ljubljana),Lina Dokuzović (Zagreb/Beč), Andreja Dugandžić(Sarajevo), Gordana Anđelić Galić (Sarajevo),Marina Gržinić i Ana Šmid (Ljubljana/Beč),Ana Hofner (Beč), Jovana Komnenić (Pančevo), Andreja Kulunčić(Subotica/Zagreb),Nikoleta Marković(Cetinje/Beograd),Nela Milić (London),Dragana Mladenović(Frankenberg/Pančevo),Tanja Ostojić (Berlin), Armina Pilav (Venecija/Sarajevo), Alenka Spacal(Ljubljana).
kustoskinje izložbe:
Red Min(e)d – Danijela Dugandžić Živanović (Sarajevo),Katja Kobolt (Minhen/Ljubljana), Dunja Kukovec(Ljubljana) i JelenaPetrović (Ljubljana/Beograd)
bringintakeout.wordpress.com
koncept:
U okviru 54. Oktobarskog salona, Red Min(e)d se, zajedno sa umetnicama i umetnicima, kolektivima i drugim učesnicama i učesnicima, bavi vizuelnim i diskurzivnim metodologijama koje istražuju,nanovo misle i prikazuju temu (ne)ljudske prirode. Koncept i struktura međunarodne izložbe savremene umetnosti „Niko ne pripada tu više nego ti” zasnovani su na specifičnom i utemeljenom razumevanju singularnih subjektivnosti, kolektivno povezanih i usmerenih ka spolja, kroz feministički koncept ‘održivosti’. Zajedno sa umetnicama i umetnicima, kolektivima i publikom, „Niko ne pripada tu više nego ti” stvara različite „(ne)radne stanice”: izložbu, perpetuum mobile, audio/video kabinu, čitaonicu, digitalnu rernu, forum (mesto diskusija, razgovora),mjuzik spot i kustosku školu. Na taj način, ova živa arhiva (iznova) proizvodi interaktivni prostor ― prostor glasne (feminističke)artikulacije, u kome je moguće misliti, preraditi, emancipovati i održati kako svoju sopstvenu, tako i zajedničku poziciju.
*Zahvaljujemo se Mirandi July, naslov izložbe preuzet je iz istoimene zbirke njenih priča.
Program
septembar
četvrtak, 12. septembar
19 sati – 54. Oktobarski salon: „Niko ne pripada tu više nego ti”, u okviru U3, VII trijenala savremene umetnosti u Ljubljani učesnice: Ana Čigon, Jasmina Cibic, Nataša Petrešin Bašelez, Red Min(e)d
Muzej savremene umetnosti Metelkova (MSUM), Ljubljana
oktobar
subota, 5. oktobar
15 –19 sati ― „Živi logor smrti”, javna diskusija u saradnji sa Centrom za istraživanje arhitekture, Univerziteta Goldsmit u Londonu, Grupom Spomenik i projektom Četiri lica Omarske učestvuju: Ejal Vajcman, Robert Jan van Pelt, Kerolajn Stardi Kols,Suzan Šupli, Srđan Hercigonja,Milica Tomić, Branimir Stojanović, Jelena Petrović i Srđan Jovanović Wiess
Auto kuća „Rade Končar”, Hala za teretni pogon, Zemunski put 3,(bivši Nemački paviljon, Staro Sajmište)
četvrtak, 10 – 15. oktobar
„Izložba kao skriptovani prostor: načini proizvodnje i proizvodnja načinâ”, kustoska škola koju vodi: Jelena Vesić
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4. Broj učesnica i učesnika je ograničen. Biografiju i motivaciono pismo poslati na: salonoktobarski@gmail.com
petak, 11. oktobar
19 sati – otvaranje 54.Oktobarskog salona
20 sati - Aleksis Ohara,„Odbrambeni mehanizmi za ugrožene vrste”, performans
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
21.30 sati – Žurka otvaranja POP-UP
Kulturni centar Beograda, Trg Republike 5
subota, 12. oktobar
13 – 16 sati –KCB tim:
istraživanje Oktobarskog salona, program za srednjoškolce/ke i studente/kinje
15 – 18 sati – kroz izložbu vode kustoskinje umetnice i umetnici 54. Oktobarskog salona
19 sati – Hito Štajerl, „Sanjala sam: politika u doba masovne umetničke produkcije”, predavanje/performans
20 sati – Slaven Tolj, „Ja sam opasan, ubijte me pred očima moje dece”, performans
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
23 – 05 sati –Black Water and her Daugther, DJ Ma Faiza,Tijana T, Ellem
KC Drugstore, Bulevar VojvodeBojovića 4
nedelja, 13. oktobar
13 – 16 sati ― „Artedu” radionica za srednjoškolce/ke
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
18 – 20 sati ― „Niko ne pripada tu više nego ti”, forumska diskusija sa umetničkim kolektivima h.arta
(Marija Krista, Anka Gjemant,Rodika Taš), ff (Antje Majevski,Šarlot Kulinan), a7.außeneinsatz (Margret Šic i Greta Oajsel) i umetnicama Guzde Ilkin i Margaretom Kern (moderatorka)
23 – 07 sati (14/10) – „Muzejne-participacije: patrijarhalni sat” – forumska diskusija „Muzej ne-participacije” (Karen Mirza i Rejčel Anderson)
Broj učesnica i učesnika je ograničen. Prijavljivanje na: salonoktobarski@gmail.com
Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4
ponedeljak, 14. oktobar
16 – 20 sati – „Nama (ne) treba obrazovanje”, kustoska škola o eksperimentalnom umetničkom obrazovanju koju vode članice kolektiva a7.außeneinsatz
Broj učesnica i učesnikaje ograničen. Biografiju imotivaciono pismo poslati na salonoktobarski@gmail.com
20 – 21 sati – forum: „Administracija estetike ili podzemni tokovi ugovaranja umetničkog posla – Između ljubavi i novca, između novca i ljubavi” ..., predavanjeJelene Vesić
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
četvrtak, 17. oktobar
18 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
subota, 19. oktobar
13 sati – vođenje kroz izložbu
13 – 16 sati ― „Artedu” za srednjoškolce/ke
16:30 – 17:30 sati – KCB radionica za decu (uzrasta od 6 do 10 godina) i roditelje
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
nedelja, 20. oktobar
13 – 16 sati – „Artedu” radionica za srednjoškolce/ke
17 – 18 sati – KCB klub na Oktobarskom salonu
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
ponedeljak, 21. oktobar
19 sati – Ilegalni bioskop ponedeljkom – projekcije filmova i diskusije u saradnji sa TkH (Teorija koja hoda)urednica: Olga Dimitrijević
„Magacin”, Kraljevića Marka 4, Beograd
četvrtak, 24. oktobar
18 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4
subota, 26. oktobar
13 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4
ponedeljak, 28. oktobar
19 sati – Ilegalni bioskop ponedeljkom – projekcije filmova i diskusije u saradnji saTkK (Teorija koja hoda)urednica: Olga Dimitrijević
„Magacin”, Kraljevića Marka 4,Beograd
utorak, 29. oktobar
18 sati – predstavljanje Kataloga 53. Oktobarskog salona
učestvuju: Branislav Dimitrijević, jedan od kustosa, ГУД ЛАЈФ; Andrej Dolinka, autor vizuelnog identiteta; Svebor Midžić, urednik; i Mia David, v.d. direktorka KCB
Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4
sreda, 30. oktobar
20.30 sati – Okus tišine, IrenaTomažin, Jugoslovensko dramsko pozorište, Studio JDP, Kralja Milana 50
četvrtak, 31. oktobar
18 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
novembar
subota, 2. novembar
13 sati – vođenje kroz izložbu
16 – 18 sati – „Saosećajnost u dizajnu?”, eksperimentalna radionica koju vodi Saša Kerkoš
Prijavljivanje do 28. oktobra. Otvoreno za sve. Potvrdu poslati na salonoktobarski@gmail.com
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
ponedeljak, 4. novembar
19 sati – Ilegalni bioskop ponedeljkom – projekcije filmova i diskusije u saradnji saTkH (Teorija koja hoda)urednica: Olga Dimitrijević
„Magacin”, Kraljevića Marka 4, Beograd
7 – 13. novembar
SLOBODNA ZONA
Tim 54. Oktobarskog salona preporučuje da pogledate:
Bijeg, 2013, režija: Srđan Keca,23‘
Mama Europa, 2013, režija: Petra Seliskar, 90‘
Our Children/ A perdre laraison, 2012, režija: Joakim Lafos, 111‘
Salma, 2013, režija: KimLonginoto, 91‘
The Crash Reel, 2013, režija:Lusi Valker, 108‘
Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6
Dom Omladine, Makedonska 22
satnica projekcija nawww.freezonebelgrade.org
četvrtak, 7. novembar
18 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
subota, 9. novembar
13 sati – vođenje kroz izložbu
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
„GOSTIkulacije”, izložba Margarete Kern u saradnji sa Balkanet e.V., Galerijom Kullukcu, Polycity i Red Min(e)d
20 sati – otvaranje izložbe i razgovor sa Margaretom Kern, Nanom Hajdenrajh, Natali Bajeri grupom Red Min(e)d
Galerija Kullukcu, Schillerstr.23/ 3, Minhen, Nemačka
nedelja, 10. novembar
19 sati – predstavljanje inicijative radionice sa migrantkinjama i grupno čitanje arhive u okviru izložbe
Margarete Kern
Galerija Kullukcu, Šilerštrase23/ 3, Minhen, Nemačka
ponedeljak, 11. novembar
19 sati – Ilegalni bioskop ponedeljkom – projekcije filmova i diskusije u saradnji saTkH (Teorija koja hoda),urednica: Olga Dimitrijević
„Magacin”, Kraljevića Marka 4,Beograd
četvrtak, 14. novembar
18 sati – vođenje kroz izložbu
19 sati – Alma Suljević,Bosančica (žensko pismo),performans
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
petak, 15. novembar
19 sati – Lala Raščić, Prokletabrana, performans
Zepter Expo, bivša RK Kluz, Masarikova 4
subota, 16. novembar
13 sati – vođenje kroz izložbu
17:30 – 18:30 sati ― KCB tim Vas vodi kroz Oktobarski salon, KCB tim (srednjoškolci/ke istudenti/kinje) organizuje vođenje za svoje vršnjake (i ostale zainteresovane)
18:30 – 19:30 sati – „Artedu radionica ― šta smo uradili?”,predstavljanje rezultata
19 sati – Lala Raščić, „Put u kutiji”, performans
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
nedelja, 17. novembar
19 sati – Lala Raščić, „Bilo koji objekat”, performans i zatvaranje 54. Oktobarskog salona
Zepter Expo, bivša RK Kluz,Masarikova 4
izložbe
u Kulturnom centru Beograda
20. septembar – 12. oktobar
„Sve četiri na pod / (Duboko)ispod bas linije” umetnice: Lisa Lunila, Fani NimiJunkola, Pilvi Takalakustos: Mika Hanula, jedan od kustosa 53. Oktobarskog salona,Гуд Лајф
Galerija PODROOM, Trg Republike 5
25. septembar – 12. oktobar
„Demokratije”
Artur Žmijevski, dobitnik Nagrade Kulturnog centra Beograda na 52. Oktobarskom salonu
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
18. oktobar – 9. novembar
Kolekcija 3: „U potrazi za...”
Gordana Anđelić Galić i Darinka Pop Mitić
Iz Kolekcije Oktobarskog salona
Likovna galerija, KnezMihailova 6
radno vreme galerija u Kulturnom centru Beograda:svaki dan od 12 do 20 sati, nedeljom zatvoreno
Prijavljivanje organizovanih poseta na:
salonoktobarski@gmail.com
-
Odbor Oktobarskog salona:
Aleksandar Peković - predsednik,
Ana Perović, Vladimir Peić, Miroslav Perić,
Mia David – članovi/ce
Stručni savet:
Irina Subotić, Jasmina Čubrilo, Nikola Šuica, Branislav Dimitrijević, Mia David
Autorski tim:
Kustoskinje:
Red Min(e)d: Danijela Dugandžić
Živanović, Katja Kobolt, Dunja Kukovec i
Jelena Petrović
Vizuelni identitet:
Saša Kerkoš
Asistentkinje autorke vizuelnog identiteta:
Bruka Notes
Arhitektura postavke:
Lopičić + Lopičić ar h.
Urednice kataloga:
Red Min(e)d, u saradnji sa Jelenom Vesić
Organizator:
Kulturni centar Beograda
v.d. direktora:
Mia David
Koordinatorka projekta:
Zorana Đaković Minniti
Producentkinja izložbe
Jasmina Petković
Asistentkinja producenta:
Ana Stojković
odnosi s medijima i javnošću:
Ana Đokić
asistentkinja PR-a:
Dragana Milovanović
Društvene mreže:
Luka Božović
Koordinatorka edukativnih programa:
Ana Nedeljković
Finansije:
Ninela Gojković
Administrativna podrška:
Dragana Ilić
Postavka:
D&A&K dizajn, Bojan Marjanović, Dejan
Pavić, Nikola Cvetković, Nikola Đorđević,
Bojan Golubović, Vladimir Đumić
TV spot:
Uroš Milkić
Foto dokumentacija:
Ana Kostić, Senja Vild
Prevod:
Zoran Lojanica
Lektura:
Dragana Kitanović (srpski),
Erik Din Skot (engleski)
Štampa:
Publikum
Izdavač:
Kulturni centar Beograda
Za izdavača:
Mia David
Osnivač i pokrovitelj: Grad Beograd
Organizator: Conseil des arts et des
lettres Quebec, McCANN Beograd i Tuna
Fish Studia.