Umetnik

Aleksandar Mladenović Leka (1967)

Prati umetnika

Pretraga

Gospodar hemije i gospodar priče

Autor: Branko Raković

Metalne ploče. Nagrižene jače ili slabije. Na njima tačke, udubrjenja. Kiselina je učinila svoje. Dejstvo hemije ostavlja svoje tragove. Pojavljuju se sklopovi debljih ili tankih "prštećih" linija. Tu su najosetljivije površine sivih izazvane nanošenjem najsitnijeg zrna. Pod prstima se oseća sukob ispoliranih i grubo nagriženih delova klisea. Kada se ploče pogledaju kroz lupu vide se strukture. Krupni reljefi kao planine. Sa mnoštvom kratera kao na mesečevoj površini. Na metalu se stvorila nova priroda. Stvorio se predeo, stvorili su se gradovi. Kada se ti prizori napune bojom i kada se pod pritiskom prese utisnu u vlažni papir, onda se sve vidi mnogo bolje. Nastaju grafike. Autor je upotrebio svoju snagu i znanje da dodje do svog izraza. Aleksandar Leka Mladenović je izabrao grafičke discipline da stvori svoje predele. Njemu je tehnički deo procesa neverovatno važan. On je gospodar hemije i gospodar priče. Predaje se radu do najsitnijih detalja. Vešto uspostavlja iluziju prostora i arhitekture na malom formatu. Zadržava monumentalnost oblika. Tačno zna stanje na ploči i pre štampanja probnih otisaka. Pravi "starinski" majstor.


Zato će svaki otisak biti snažni isečak ambijenta. Preciznim izborom prirodnih reakcija prizori postaju autentični dokument. Kao da stvarno postoje. To nisu opisni dokumenti. Njih oblikuje realnost čistih, prirodnih struktura. To su dokumenti prizora od kojih nastaje autorov putopis. Dnevnik autora, knjiga bez korica. Svaka knjiga ima listove, a oko nas su ti "listovi". Nije bitan broj strana ili "dizajn knjige". Priča je ispričana. Svaki čitalac ima potrebu da se približi ponekoj stranici - listu. Da prepozna svoju priču, da bude deo događaja. Sada nastupa likovnost koja nas hvata u svoje zamke. Podseća nas svom svojom snagom da smo i sami videli "mrtve gradove" ili psetili svoje "tačke nestajanja".



Posvećenost atmosferi i njenom stvaranju koju Aleksandar svojim radom izražava utiskuje se u dušu čitaoca i tera ga na razmišljanje. Svi postajemo deo priče i u tišini galerije iščitavamo ovu knjigu. Knjigu grafičkih listova postavljenu na zid.


Branko Raković


Beograd, februar 2001.


Datum objavljivanja: