Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Skulptura u službi istorije

Povodom obeležavanja naconalnog praznika Sretanje - Dan državnosti Republike Srbije, Narodni muzej u Beogradu u saradnji sa Medija centrom „Odbrana“ realizuje izložbu Skulptura u službi istorije. Dela iz Narodnog muzeja u Beogradu.


 


Izložba će biti otvorena u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije od 17. februara u 13 časova do 06. marta tekuće godine.


Prateći noviju istoriju skulpture u Srbiji, počev od stranih autora, preko prvih akademskih, od strane države stipendiranih vajara, Petra Ubavkića i Đorđa Jovanovića, kroz postavku izložbe Skulptura u službi istorije. Dela iz Narodnog muzeja u Beogradu upoznajemo se sa savremenim idejama o likovnom predstavljanju istorijskih događaja, likova vladara, heroja i zaslužnih građana, o vizuelnoj artikulaciji istorije.

Kroz postavku čiji je autor muzejski savetnik Vera Grujić nudi nam se mogućnost za sticanje uvida u društvene, političke i kulturološke preobražaje u Srbiji poslednjih decenija XIX i početka XX veka. Predstave događaja i ličnosti koje su menjale tok istorije, kao i zaslužnih savremenika, uticale su na formiranje sistema vrednosti na kojem su vaspitavane generacije zaslužne za razvitak i uzdizanje Srbije

U skulpturama i reljefima zastupljenih umetnika  koji su delovali u decenijama obeleženim sticanjem samostalnosti i državnog utemeljenja, prepoznatljiv je pečat nacionalnog romantizma. Oni su stvarali u okviru različitih vidova realizma, prihvatajući u određenoj meri moderne izražajne tekovine. Odabir izloženih skulptura omogućava sagledavanje stilske raznovrsnosti u izrazu kroz tendencije koje su se smenjivale u novijoj skulpturi u Srbiji. Od minucioznog akademskog pristupa sa elementima klasicizma, preko uticaja nezaobilaznog Rodena i autentičnih tumačenja secesije, skupltura u Srbiji ulazila je u područje evropskih savremenih tokova.


Na izložbi Skulptiura u službi istorije. Dela iz Narodnog muzeja u Beogradu će biti izloženo 34 odabrana ostvarenja, znamenitih umetnika počev od Jozefa Klemensa, Enrika Pacija, Joanisa Kososa i Jozefa Kranea, preko čuvenih Petra Ubavkića, Đorđa Jovanovića, Simeona Roksandića, Tome Rosandića, Jana Konjareka Rudolfa Valdeca, Dragomira Arambašića, Jovana Pešića, Paška Vučetića, zaključno sa Ivanom Meštrovićem.


 



Datum objavljivanja: 14.02.2017.