Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Retospektivna izložba: Vladeta Andrić 1948 - 2011

Otvaranje retrospektivne izložbe slikara Vladete Andrića. Izložba se otvara u utorak 5. oktobra u 20 sati i biće otvorena do 16 oktobra 2021.

 





Vladeta Andrić (1948  - 2011) završio je Fakultet za primenjenu umetnostu Beogradu i bio je član ULUPUDS-a. O njemu su pisali Đorđe Kadijević, Slavko Timotijević, Momo Kapor, Dragana Kanjevac i drugi.



Za Andrića Žena nije raskošni mitski lik, prelepa heroina, već zanosni motiv, savršena, idealna forma i provokacija u traženju harmonije i unutrašnjeg sklada.


Vladeta Andrić je rođen 1948. godine u Beogradu. Diplomirao je 1977. godine na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu. Bio je član ULUPUDS-a. Izlagao je u zemlji i inostranstvu. Preminuo je 2011. godine.





Jednog lepog prolećnog dana, posetila sam stan u kome je živeo umetnik. Susret sa delima posebno je iskustvo, nepredvidivo i nezavisno od svega što ste znali ili pretpostavljali da znate o autoru. Nisam poznavala Vladetu Andrića. Pročitala sam šta su o njemu pisali oni koje sam znala i koje poznajem – Momo Kapor, Miodrag Marković,  Slavko  Timotijević,  Đorđe  Kadijević, Dragana  Kanjevac, Dragan Jovanović Danilov…



Vladetine slike delovale su mi pomalo uspavano i setno. Ženska lica i tela, svečano skamenjena odlaskom njihovog tvorca, čekala su da im erotičnost i vrcavost pokrenu vaši pogledi. Umetniku nije bilo važno samo  da  predstavi  lepotu  žene,  već  i da eksperimetiše u okviru medijuma slike koja je bila njegovo pretežno umetničko opredeljenje.



U svetlu vremena u kome živimo, Andrićevi radovi navode na razmišljanja o predstavi ženskog tela kao simbola eksploatacije potrošačkog društva iz pozicije dominirajućeg patrijahalnog modela. Čini mi se, ipak, da je umetnik istinski obožavao ženski eros. NJegove muze drsko i slobodno pokazuju svoje čari. Kakva je razlika između ovih, najverovatnije izmaštanih starleta, i onih koje nas obasipaju danas svojim prisustvom na društvenim mrežama? One su ovakve moguće u prostoru slike, koja pruža nežno utočište od trivijalnih i suvišnih sadržaja, i pretpostavlja otvorenost i radoznalost onog koji je stvara i koji je posmatra i tumači.

Neka ova izložba pokrene razgovor među prijateljima, susret među neznancima i sećanje na umetnika koji više nije sa nama.



Ksenija B. Marinković


 



Datum objavljivanja: 04.10.2021.