Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Radovi na papiru i tekstilu Selme Đulizarević Karanović

U ponedeljak 2. septembra u okviru sajta Prodajne galerije „Beograd“ otvara se virtuelna izložba http://vi.galerijabeograd.org/ „Radovi na papiru i tekstilu“
Selme Đulizarević Karanović do 30. septembra 2019.

 



 


Virtuelnu izložbu  Radovi na papiru i tekstilu,  Selme Đulizarević Karanović čini deset odabranih radova iz različitih ciklusa, koji postavljeni jedni uz druge ukazuju na suštinu stvaralaštva naše renomirane umetnice. Selma Đulizarević se u kontinuitetu bavi ženskim pitanjem, kritički preispitujući položaj žene u sociološko-istorijskom kontekstu prostora iz kojeg je potekla i u kojem živi. Inspiraciju crpi iz ambijenta koji je okružuje, gde delikatno unosi sećanja, tradiciju, bajke. Tragajući za idealima porodičnog/zajedničkog života, ambijentom uspomena i lične sreće glavni motiv na njenim ostvarenjima je cveće u koji uklapa portret, takođe koristeći upotrebne predmete/odevne od tekstila uz neizostavni vez i motive preuzete iz folklornog nasleđa.



O slikarstvu Selme Đulizarević Karanović, Mileta Prodanović piše sledeće: „Slikarska evolucija Selme Đulizarević, započinje u tematskom polju portreta. Ali u toj drevnoj oblasti, koju izuzetno poznaje, nju više od prenošenja vizuelnih podataka zanima relacija slikara i portretisanih osoba. Zato su ciklusi njenih ranih portreta bili posvećeni parovima ili porodicama iz najbližeg intimnog okruženja. Druga važna dimenzija u slikarstvu Selme Đulizarević od samih početaka jeste dekor – slikarka portretisane ličnosti smešta pažljivo promišljene ambijente i kostimira ih tako da okruženjem i odećom podvlači karakter prikazanih osoba. U ciklusima koji su usledili Selma Đulizarević odlazi i korak dalje: kao podlogu za svoje radove koristi odevne predmete i aksesoare čime svoje polje delovanja proširuje na instalacije, kreirajući jedan sveopšti ambijent skoro scenografskog karaktera. Skoro da je nemoguće izbeći utisak da je tu došlo do izvesne inverzije – najednom se sve ono što je činilo ustalasanu i bujnu „okolinu“ njenih portreta slilo u samo jezgro rada i našlo na obući, odeći i raznovrsnim modnim objektima. Selmine „slike za odevanje“ imaju otud izrazito ugušćenje i dekorativnost. Neke od njih jasno se mogu videti kao aluzije na dela prerafaelita i pokreta Arts and Crafts. Sve to što pamtimo kao vizuelno nasleđe perioda prelaska devetnaestog veka u dvadeseti, stilovi koji se u različitim podnebljima nazivaju različitim imenima (Secesija, Ar Nuvo...) kao zajednički imenitelj imaju otkrivanje ornamentalne dimenzije najšire shvaćenog Orijenta, pogotovo u domenu primenjene umetnosti. I upravo je to, to traganje za „đul-baštom“, makar i posredno, uz pomoć toposa iz istorije umetnosti i tradicije mode ono što čini konstantu likovne avanture Selme Đulizarević.“



Selma Đulizarević Karanović rođena je u Sarajevu 1967. godine. Studirala na Odseku za istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Diplomirala na slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, 1994. godine. u klasi profesorke Milice Stevanović,  gde je završila i poslediplomske studije 1997. god. Stekla je zvanje doktora umetnosti iz oblasti slikarstva pod mentorstvom profesorke Anđelke Bojović 2012. godine. Član je ULUS-a od 1995. godine. Samostalno je izlaže od 1991. godine, u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Belgiji. Učestvovala je na preko 30 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Učestvuje na izložbama kao što su  Međunarodni bijenale umetnosti minijature u Gornjem Milanovcu, Internacionalni bienalni festival portreta (INTERBIFEP) u Tuzli, Bosna i Hercegovina i Hanga Forum u Japanu. Učestvovala na Simpozijumu i radionici u organizaciji OISTAT (International Organisation of Scenographers, Theatre Architects and Technicians), sa članovima CDG (Costume Design Group), u Istanbulu 2010. godine, pod nazivom Cultural Exchange Between East and West: Kaftan and Its Influence in Fashion. Radi kao vanredni profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu na Grafičkom odseku.


 



Datum objavljivanja: 02.09.2019.