Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Predavanje u MSUV

Predavanje: Hibridni identiteti i paralizirajuće tradicije – od oblikovanja do dizajna (i nazad) Predavač: Feđa Vukić, profesor teorije i istorije dizajna na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad, petak, 30. oktobar u 19 č...

 


Predavač Feđa Vukić će se u ovom predavanju fokusirati na simboličnu funkcionalnost materijalne kulture dvadesetog veka u Hrvatskoj, paralelno sa segmentom kulture koji danas nazivamo "dizajn". Posebna pažnja je posvećena određenim aspektima teorijski-kritičkog diskursa oblikovanja u Hrvatskoj od pedesetih godina prošloga veka do danas. Predavač polazi od pretpostavke da tranzicija u lokalnom kontekstu postoji kao metoda društvene promene i ideologijskog projekta još pre aktuelne tranzicije prema neoliberalnom kapitalizmu. Iz toga autor gradi tezu o postojanju hibridnih identiteta u društvenom kontekstu, sastavljenih iz elemenata starog sistema, koji nestaje i novoga koji se upravo formira. Samoupravni socijalizam je praktikovao hibridnost na ravni nesvesnoga, u semiološkom i sociopolitičkom procepu između "teorije" i "prakse", pa se tranzicija ka neokapitalizmu sprovodi uz ideje o nacionalnom identitetu. Taj proces se dopunjuje kulturalnom nivelacijom, koji sprovodi modernizacijski napor "globalizacije". Primeri prakse oblikovanja u samoupravnom socijalizmu danas u tranzicijskom "postfordizmu" jasno govore o takvim hibridnim identitetima u hrvatskom društvenom kontekstu i kulturi, a takav model može biti model za podsticanje istraživanja kulturnih slojeva neposredne prošlosti i u drugim tranzicijskim zemljama "postsocijalizma". Ova teza će biti potkrpljena vizuelnim primerima, a takođe će se govoriti o nekim od najnovijih anglosaksonskih teorija društva i kulture, te o njihovoj mogućoj upotrebi u drugačijim kontekstima aktualne globalne modernizacije. Istoimeno poglavlje je ujedno i završni deo knjige Modernizam u praksi (Zagreb 2008.), a na engleskom jeziku je objavljeno u najnovijem broju časopisa Design Issues (MIT Press 2009).


Feđa Vukić, istoričar umetnosti, doktorirao je na području teorije dizajna na Akademiji za likovnu umetnost u Ljubljani, kod profesora Staneta Bernika. Od 1994. godine je predavač Teorije i povijesti dizajna, na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od 1990. do danas objavio nekoliko stotina članaka u dnevnoj i nedeljnoj štampi, te više studija i kritika u stručnim časopisima, kao i izvornih naučnih studija i radova u hrvatskoj i stranoj periodici. Takođe je objavio desetak knjiga na temu moderne arhitekture, dizajna i vizualnih komunikacija. Knjiga "Stoljeće hrvatskog dizajna" prevedena je 1997. godine i na engleski jezik, a prema knjizi bila je postavljena istoimena izložba u MGC "Klovićevi dvori". Urednik je knjige "Zagreb, modernost i grad" i zbornika "Od oblikovanja do dizajna", 2003. Autor je naučnog istraživanja o istoriji oglašavanja u Hrvatskoj, koje je kao knjiga i izložba predstavljeno 2006. godine pod naslovom "Umjetnost uvjeravanja, Oglašavanje u Hrvatskoj 1835-2005". Koautor je knjige Croatian Design Now, s Victorom Margolinom 2008.




ID: Ideologija dizajna je integralni deo dugoročnog istraživačkog projekta pod nazivom Umetnost uvek ima posledice /www.artalways.org/, u okviru kojeg sarađuju 4 organizacije: Što, kako i za koga/WHW iz Hrvatske, tranzit.hu iz Madjarske, Muzej Sztuki iz Poljske i Centar_kuda.org iz Srbije, u periodu od 2008 – 2010. godine. Projekat je posvećen kreiranju i distribuiranju novih saznanja i znanja o paradigmatskim društveno angažovanim praksama umetnosti i dizajna u regionu i u Istočnoj Evropi, uključujući njihov odnos prema širem evropskom kontekstu tokom prošlosti i danas. Takođe, izložba je deo projekta Individualne utopije sada i nekada /www.pro.ba/bs/utopije/ koji se realizuje u saradnji sa SCCA/pro.ba iz Bosne i Hercegovine i T.I.C.A. iz Albanije.


 


 


Datum objavljivanja: 29.10.2009.