Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Otkup radova za Zbirku savremene umetnosti Muzeja u Smederevu.

Paralelno sa svojom osnovnom izložbenom delatnošću je, kao sektor Muzeja u Smederevu, od svog osnivanja usmerena na formiranje, prezentaciju i zaštitu Zbirke savremene umetnosti, za koju je, po sistematizaciji radnih mesta Statuta Muzeja u Smederevu, zadužen kustos Gradske galerije.

 


Po raspisanom javnom konkursu Ministarstva kulture i  informisanja Republike Srbije od 20. juna 2018. godine za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti za 2017. godinu, Muzej u Smederevu, odnosno Gradska galerija savremene umetnosti Smederevo konkurisala je projektom za otkup umetničkih radova savremenih umetnika radi sistematičnog popunjavanja Zbirke savremene umetnosti. Od predloženih sedam radova, od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, finansiran je otkup tri rada u ukupnoj vrednosti od 1.500.000,00 dinara.

Svi umetnici čiji je rad otkupljen za Zbirku savremene umetnosti su relizovali svoje samostalne izložbe u okviru izlagačke sezone Gradske galerije savremene umetnosti Smederevo 2017. i 2018. Čime galerija potvrđuje usku povezanost između izlagačke politike i svoje programske koncepcije. Odnosno, svojim kontinuiranim osavremenjivanjem same zbirke ona uspeva da utiče na bogaćenje kulturnog nasleđa, što pre svega ima izuzetan i dugoročni značaj za lokalnu zajednicu.

U 2018. godini Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je finansiralo otkup umetničkih radova sledećih autora:


1.    ANA KNEŽEVIĆ


Naziv rada: Fiat lux

Godina: 2016.

Materijal i tehnika: akrilne crne ploče između dva stakla u drvenim ramovima

Dimenzije: 55 x 232 cm

Ukupna cena rada sa pripadajućim porezima i doprinosima iznosi 500.000,00 dinara





Kratak opis dela:

Triptih, zidna instalacija/ negativni crtež “Fiat lux” čine tri crne mat akrilne ploče, koje između stakla postaju neka vrsta “ogledala” koja upijaju prostor i svetlosne situacije u prostoru i čine i samog posmatrača aktivnim.

Triptih je postavljen u uzlazno silaznom nizu paralelano sa zidom i pravi senke. Na ovaj način on “vibrira” zajedno sa prostorom i postaje  njegov integralni deo, jer ulazi u rezonanciju sa elementima prostora (volumenom i svetlom) i stvara u posetiocu osećaj jedinstva i harmonije.

Zbog svoje glatke crne površine i zato što su ploče postavljene između dva refleksna stakla, one se na izvestan način ponašaju i kao ogledala za posmatrača. Dok hoda prostorom, posmatrač je u prilici da vidi sebe i prostor u pločama. Rad je otvoren, poetičan i meditativan, a s obzirom da je precizno geometrijski/ritmički postavljen ima potencijal da balansira sam. 

Rad je izlagan u Salonu Muzeja savremene u Beogradu na izložbi “Prostori odstupanja”. Rad za Salon MSUB, koji je nastao 2015. ima rastući dijagram. Rad je bio izložen u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu sa još 4 triptiha iz ove serije, avgusta 2017.

Ana Knežević se u svojim radovima bavi minimalizmom i ritmovima u prostoru i njeni radovi su veoma često rađeni upravo u nizovima.



Ana Knežević (Beograd, Srbija, 1976) završila je MFA studije slikarstva 2002. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Studirala je slikarstvo na Massachusetts College of Art u Bostonu 2003/2004. Izlagala je na brojnim umetničkim manifestacijama i izlozbama u Srbiji, uključujući Oktobarski salon 2005 i Salon Muzeja savremene umetnosti 2015. Dobitnica je prestižnih nagrada, za svoje instalacije među kojima je i nagrada “Vladimir Veličković” za 2009. NJen najvažniji public art projekat Radio Light 487796-Klaster, predstavljen je 2006 godine u Beogradu a posvećen je Nikoli Tesli za 150 godina od njegovog rođenja. Osim Srbije izlagala je u SAD-u, Francuskoj, Mađarskoj i Bugarskoj. Dobitnica je dva značajna NJujorška granta: CEC ArtsLink 2012 i Polok-Krasner 2017/2018.

Živi i radi u NJujorku od 2013 godine.



www.anaknezevic.net



2.     ZORAN DIMOVSKI

       

Naziv rada: "Don't ask" (Ask not what You can do for the art, ask what art can do for You.)

Godina: 2014.Materijal: olovka u boji na furniranoj drvenoj podlozi                                       


Dimenzije: 201 x 255 cm

Ukupna cena rada sa pripadajućim porezima i doprinosima iznosi 650.000,00 dinara



Kratak opis dela:

Rad "Don't ask" ["Ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country" J.F.K.1961.] (Fotografija: Stanley Tretick, "Caroline Kennedy holds a Postcard of her Father", 1961.) je prvobitno planiran kao deo izložbene postavke autora koja je trebalo da bude realizovana u Gradskoj galeriji savremene umetnosti Smederevo tokom avgusta 2018. godine. Nakon premeštanja izložbenog prostora galerije u Muzej u Smederevu rad je izostao sa izložbe, te su izložena samo tri druga rada prilagođena datom prostoru. Ono što čini zajedničku osobinu svih pripremljenih radova jeste to da se bave istorijskim i političkim domenom. Kroz ove radove se razmtra savremeni trenutak i pokšava se uspostaviti govor i relacija između sadašnjeg visoko tehnološkog socijalnog sistema i prethodnih civilizacijskih fenomena kao što su totalitarana društva i hladni rat.





Zoran Dimovski je rođen 1966. godine u Beogradu. Upisao je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 1988. godine, na kom je i diplomirao 1993. godine. Postdiplomske studije je završio 1995. Od 2000. godine predaje na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Doktorske studije je završio 2017. godine. Član ULUS-a od 1994. godine. Imao 22 samostalne izložbe u zemlji i 52 grupne izložbe u inostranstvu.





3. SLOBODANKA STUPAR

           


Naziv rada: BONN Godina: 2016.

           Materijal: triptih/fotografija, digital print na alubondu, čelični ramovi, zvučnici + audio zapis                         Dimenzije: 3 x (105 x 80 x 3 cm)                                                                                      

            Ukupna cena rada sa pripadajućim porezima i doprinosima iznosi: 350.000,00 dinara       





Kratak opis dela:

Rad je deo serije i izložbe pod nazivom „Stepenice na dole su i stepenice na gore“ koja je realizovana u okviru izlagačke sezone Gradske galerije savremene umetnosti Smederevo u Muzeju u Smederevu tokom novembra 2018. godine. Na čitavoj seriji radova „pogled posetioca je usmeren ka prepoznavanju nekih od navikom prenebregnutih delova arhitekture muzeja, semplovanih i reorganizovanih u sklopove meditativnih fotografskih refleksija na simetriju, formu, svetlo, površinu i strukturu, prikazane na način prilagođen prostoru (u grupama instaliram uzimajući u obzir karakteristike izlagačkog prostora). One su često dopunjene zvukom, čija uloga je da proširi polje vizuelnog i utopi slušaoca u postavke koje zadobijaju osobine ambijenata. U intencionalnom smislu, one su činioci prenosa između unutrašnjih stanja umetnika i unutrašnjih stanja koja se indukuju u posetiocima tokom njihovog opažanja radova u izlagačkom prostoru.“

(citat iz kataloga, Stevan Vuković)







Diplomirala unutrašnju arhitekturu i grafiku na FPU u Beogradu, magistrirala grafiku na FLU Univerziteta u Beogradu i

specijalizirala grafiku na Školi lepih umetnosti u Atini.

Izlagala na preko 50 samostalnih izlozbi u Beogradu, Zagrebu, Dubrovniku, Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Krusevacu, Kelnu,

Atini, Solunu, Edinburgu, Beču, Minhenu, Vitenu.

Učestvovala na velikom broju grupnih izložbi i brojnim umetnickim projekima u zemlji i inostranstvu.

Dobitnik je više nagrada i priznanja u zemlji i inostranstvu: Nagrada za grafiku Oktobarskog salona Beograda i Nagrada za

skulpturu Likovne kolonije Željazara Sisak 1987.; Nagrada 1. Mediteranskog bijenala grafičke umetnosti, Ag. Nikolaos, Grčka 1988.;

Otkupna nagrada Sveučilišne knjižnice na Zagrebačkoj izložbi jugoslovenskog crteža 1989.; Velika Nagrada 9. Internacionalnog

trijenala grafike u Frehenu 1991.; Nagrada na Bijenalu suva igla Užice 1993.; Otkupna nagrada Narodnog muzeja na Beogradskom

internacionalnom bijenalu grafike 1997.; Fotowettbewerb Award 1999. Štutgart 2000.

Dela u muzejima i javnim kolekcijama: MSUB, Muzej grada, Muzej Zepter i Narodni muzej u Beogradu, Ludwig muzej Keln,

MSUV, Novi Sad, muzeji Kruševac, Kraljevo i Vranje, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Nacionalna pinakoteka Pirej,

Grčka, Savremena Galerija Zrenjanin, Zbirka Nacionalne Sveučilišne knjižnice Zagreb, zbirka Galerije Lazar Vozarević, Sremska

Mitrovica, Grafička zbirka Frechen, Nemačka, Muzej međunarodne savremene grafike Fredrikstad, Norveška, zbirka Grafičkog

kolektiva Beograd, zbirke kolonija Sisak, Poreč, Tuzla, Sopoćani dr. kao i u brojnim privatnim zbirkama u zemlji i inostranstvu.

•http://issuu.com/slobodankastupar/docs/slobodanka_stupar__from_object_to_c_0a07ad2d69188b/1

• http://vimeo.com/19605346

• http://vimeo.com/65411794

• http://www.wooloo.org/slobodankastupar

• https://vimeo.com/195823623

• http://issuu.com/slobodankastupar/docs/slobodanka_stupar__from_object_to_c_0a07ad2d69188b/1

• http://vimeo.com/65403197

slobodanka




 


 



Datum objavljivanja: 24.12.2018.