Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Nune Popović i GrupaMagnet: Živela Sloboda

U petak, 18. novembra u 19 sati u MSUV, Dunavska 37., Novi Sad, otvara se izložba, prezentacija monografije i vebsajta: "Nune Popović i Grupa Magnet: Živela sloboda". Izložba traje do 15. decembra, 2011. godine.


 


Autor: Nune Popović

Predgovor: Jovan Despotović

Inicijator projekta: Jovan Jakšić

Dizajn izložbe i monografije: Tamara Ćetković



Trajanje: 18. 11. - 15. 12. 2011.





Nune Popović i grupa "Magnet" su umetnost i kreativnost pretvarali u efektan model nenasilne borbe protiv totalitarnog režima u Srbiji 90-ih godina. "Magnetove" ulične akcije masmedijskog karaktera bile su najpre platforma za najveći studentski i građanski protest, koji je trajao tri meseca i sprečio Miloševićev režim da lažira rezultate na lokalnim izborima. Kasnije je značajan deo načina i strategije "Magnetovog" rada mogao da se prepozna u delovanju Otpora, koji je prerastao u masovni pokret za svrgavanje diktatora, a posle obaranja Miloševića s vlasti 2000. godine i u nenasilnim pobunama širom sveta.



Prva retrospektivna izložba o grupi "Magnet" održava se u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, petnaest godina posle osnivanja te grupe. Izložbu prate istoimena monografija i vebsajt na adresi www.magnet.nune.biz



Fotografije akcija grupe "Magnet" u rezoluciji za štampu i internet možete preuzeti na sajtu www.magnet.nune.biz



O izložbi, monografiji i vebsajtu:

Kroz printove velikog formata, fotografije, video zapise, faksimile medijskih izveštaja, artefakte i brojna dokumenta, na retrospektivnoj izložbi "Živela sloboda!" prvi put će javnosti biti predstavljena ukupna slika o radu Nuneta Popovića i grupe "Magnet" koja je delovala od 1996. do 1998. godine.

Izložbu prati i obimna monografija sa mnoštvom fotografija o street-art projektima grupe "Magnet" i drugim svedočanstavima o reakcijama javnosti i analizama njihovog delovanja. Vebsajt je uradjen po najnovijim produkcijskim standardima i na njemu se nalaze velike fotografije "Magnetovih" akcija, video zapisi, kao i delovi sadržaja iz monografije.  Cilj angažmana grupe "Magnet" bio je da pronađe i predstavi kreativni i nenasilni način za masovnu borbu protiv totalitarnog režima Slobodana Miloševića.




U predgovoru za monografiju, istoričar umetnosti Jovan Despotović je, između ostalog, zapisao:  "Dela 'Magneta' sadrže dve važne karakteristike: poznatu formu javne (ulične) protestne aktivnosti koja se danas uobičajeno naziva performans i koja objedinjava iskustva vizuelnih umetnosti, pozorišta i literature, ali koja je po prvi put 'formatirana' za masmedije kao sredstvo uz pomoć koga je 'Magnet' efektno dopreo do najšire javnosti, što pre toga nije pošlo za rukom niti jednoj umetničkoj, ni mnogim drugačijim institucijama i organizacijama. Performansi 'Magneta' podsticali su osećanja pobune i izazivali potrebe za aktivnim, kreativnim i nenasilnim otporom protiv krvavog režima."



Zbog angažmana sa grupom "Magnet", od 1997. godine je vođen montirani sudski procesa protiv Nuneta Popovića, koji je nastavljen i posle demokratskih promena u Srbiji, sve do zastarevanja optužnice krajem 2003, a rad grupe "Magnet" do danas je ostao prećutkivan, neistražen, marginalizovan i bez adekvatne verifikacije.



Izloženi i publikovani radovi grupe "Magnet":

FaluSerbia, Knez Mihailova, Beograd, 29. april 1996.

Poslednja Tajna večera, Srpska akademija nauka i umetnosti, Beograd, 13. maj 1996.

Otkrovenje, Radio-televizija Srbije, Beograd, 27. maj 1996.

Isterivanje đavola, Narodna biblioteka Srbije, Beograd, 10. jun 1996.

Zlatna poluga, Narodna banka Srbije, Beograd, 24. jun 1996.

Rekvijem za Srbiju, Predsedništvo Srbije, Beograd, 16. jun 1997.

88 jaja za novu opozicionu vlast, Skupština grada Beograda, Beograd, 25. jun 1997.

Zaklani ste. Naše saučešće, Srpska akademija nauka i umetnosti, Beograd, 2. jul 1997.

Srpska noćna mora, Beograd, 27. maj 1996. - 27. avgust 1998.

Faksimili, artefakti, dokumenti i video-zapisi o radu grupe "Magnet" od 1996. do 1998. godine i u periodu pre njenog osnivanja od 1993. do 1995. godine



O grupi "Magnet": Grupu "Magnet" su 1996. godine osnovali stipendisti Književne škole Tradicija avangarde, koju je pokrenuo i vodio Vujica Rešin Tucić od 1993. do 1995. u Beogradu, Paliću i Ečki. Škola je u svom sastavu imala i odel Kontradiktorij koji je vodio Ostoja Kisić. Jezgro grupe "Magnet" su činili: Nune Popović, Ivan Pravdić i Jelena Marjanov, a u radu su učestvovali: Siniša Tucić, Nikola Popović, Marija Lončar, Vladimir Acan i Mina Vuletić, kao i drugi saradnici različitih profesija i starosti. Grupa "Magnet" je delovala do 1998. godine.



Nune Popović (Beograd, 1974.) živeo je i radio u Ljubljani od 2000. do 2010. kada se preselio u Novi Sad. U Sloveniji je kreirao vizuelni identitet i vodio produkciju Zaštitnika ljudskih prava od 2001. do 2006. godine, a 2003. godine je osnovao nezavisni studio "Nune produkcija" za dizajn, internet i kreativnu gerilu - www.nune.biz



Kontakt: Nune Popović, autor; Tel: +381 64 1500 361 / nune@nune.biz / www.magnet.nune.biz


 



Datum objavljivanja: 11.11.2011.