Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

LAUBA – mjesto susreta dobre umjetnosti i strastvenih kolekcionara

Lauba pokreće prodajni model suradnje s odabranim umjetnicima: Marija Ujević Galetović, Gordana Bakić, Đuro Seder, Duje Jurić, Kristian Kožul, Alem Korkut i umjetnički kolektiv Tarwuk kojeg čine Bruno Pogačnik i Ivana Vukšić - umjetnici su koje će Lauba zastupati u svom prodajnom portfoliju.

 


Lauba pokreće prodajni model suradnje s odabranim umjetnicima: Marija Ujević Galetović, Gordana Bakić, Đuro Seder, Duje Jurić, Kristian Kožul, Alem Korkut i umjetnički kolektiv Tarwuk kojeg čine Bruno Pogačnik i Ivana Vukšić - umjetnici su koje će Lauba zastupati u svom prodajnom portfoliju.


Projekt je u nedjelju 11. studenog predstavljen skupini privatnih kolekcionara koji su se u intimnom okruženju imali priliku upoznati s velikim imenima hrvatske likovne scene te istodobno pogledati prodajni izbor iz njihova umjetničkog opusa. Taj će fundus od sada biti dostupan svim zainteresiranima u novoosnovanom galerijskom salonu na 2. katu Laube. „Sretni smo što smo ostvarili suradnju s nekim od najznačajnijih umjetnika današnjice, iz svih generacija, i što u našem fundusu imamo njihove važne radove“, ističe glavna kustosica Laube, Jelena Pavlinušić.

Kristian Kožul, hrvatski kipar s iskustvom rada sa stranim galerijama o novom modelu suradnje s Laubinom projektu kaže: „Vjerojatno najozbiljniji projekt u Hrvatskoj dosad, koji će, osim što bi trebao omogućiti lakše povezivanje kolekcionara i umjetnika, zasigurno doprinijeti transparentnosti tržišta i umanjiti stigmu trgovine umjetninama.“


Suvremeno kolekcionarstvo je važno

Kustoski tim odgovoran za izbor radova odlučio je usvojiti galerijsku praksu razvijenijih kulturnih centara i posvetiti se manjem broju umjetnika za koje vjeruju da su toliko vrijedni da su im Hrvatska i trenutačan galerijski sustav premali, tako da dugoročno planiraju i izlaz na međunarodnu pozornicu. Marija Ujević Galetović podijelila je s nama kako kolegama umjetnicima uvijek postavlja pitanje: "Jesi li zastupljen u Modernoj Galeriji, MSU ili u Laubi? Smatram da ako umjetnika predstavlja jedna od te tri galerije, to je sigurnost da je rad dobar."

Važnost edukacije u suvremenom kolekcionarstvu naglašava Martina Marić, jedna od kustosica projekta „Ozbiljna galerija, ne samo da pruža platformu za djelovanje umjetnicima,  ona je i mjesto susreta kolekcionara sa stručnim mišljenjem. Ono što Lauba želi jest educirati, uputiti na vrijedne radove i umjetnike, dati savjet mladim kolekcionarima, ali i onim zrelijima koji bi strastveno sakupljanje voljeli oblikovati u značajnu zbirku. Jer kolekcionarski ukus postepeno se profilira, a u tome veliku ulogu imaju galerije i kustosi.“



Boutique Art Fair - Nesvrstani

Posljednjih godina svjetska scena svjedoči stvaranju mreže umjetničkih sajmova manjih razmjera i slobodnijeg programa, znanih kao boutique art fair. Ovog je proljeća Lauba dala i svoj odgovor tom trendu i lansirala – Nesvrstane, tjedan za ljude i umjetnost. U nekonvencionalnom konceptu sajma, uz privatne galerije, komercijalno su nastupile i nezavisne umjetničke udruge. Posjetitelji su uživali u 15-tak galerija i 100-tinjak umjetnika, uz dinamičan popratni edukativni i glazbeni program, i live streetart performanse. U pripremi je i drugo izdanje Nesvrstanih  koje će se održati od 23. do 26. svibnja 2019., a u čijem programu Lauba najavljuje još atraktivnija umjetnička i galerijska imena


 


Datum objavljivanja: 13.11.2018.