Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

ILija Šoškić: Akcione forme - retrospektiva

Muzej savremene umetnosti i Muzej savremene umetnosti Vojvodine od 12. oktobra do 24. decembra 2018. godine organizuju retrospektivnu izložbu Ilije Šoškića pod nazivom Akcione forme koja će biti postavljena u Beogradu i Novom Sadu. Kustosi izložbe: dr Zoran Erić, MSUB i Nebojša Milenković, MSUV.


 


Otvaranje izložbe u Muzej savremene umetnosti Vojvodine (Dunavska 37, Novi Sad) planirano je za petak, 12. oktobar  2018. u 19 časova, a u Muzej savremene umetnosti (Ušće 10, Beograd) izložba će biti otvorena narednog dana, u subotu, 13. oktobra 2018. u 13 časova.


Retrospektivna izložba Ilije Šoškića Akcione forme je prva koju dva muzeja zajednički rade i istovremeno će se održavati u Beogradu i Novom Sadu, s kustoskom koncepcijom osmišljenom i prilagođenom izlagačkim prostorima oba muzeja.



Izložba Akcione forme je prva retrospektiva Ilije Šoškića (Dečani, 1935) koja se održava u čitavom post-jugoslovenskom kulturnom prostoru. Sportista, umetnik, performer, šezdesetosmaš, radikalni levičar, teoretičar i motociklista – Ilija Šoškić otelotvorenje je avangardističkog sna o umetniku koji na kraju sâm postaje vlastita umetnost. Istovremeno pripadajući i delujući u različitim kulturama (evropskoj, italijanskoj, jugoslovenskoj, crnogorskoj, hrvatskoj, srpskoj) Šoškić je uspeo da ostane ono što je bio i na početku svoje karijere – gerilac koji ne želi da bude eksploatisan.



Šoškić je pripadnik prve generacije jugoslovenskih umetnika koji su radili u duhu novih umetničkih praksi. Pre umetnosti bavio se sportom i bio je državni prvak i reprezentativac SFRJ u bacanju kladiva. Umetničku školu završio u Herceg Novom, studirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu i na Umetničkoj akademiji u Bolonji (Accademia di belle arti). Od 1969. do 1972. godine živeo je u Bolonji, a od 1972. u Rimu. Svetsku afirmaciju stekao saradnjom sa legendarnom rimskom galerijom L’Attico gde je izlagao zajedno sa Janisom Kunelisom, Luiđijem Otanijem, Mikelanđelom Pistoletom i drugima. O njemu su pisali poznati kritičari poput Emilija Vile, Akila Bonito Olive, Marija Diakona. Izlagao na najznačajnijim međunarodnim ali i jugoslovenskim umetničkim manifestacijama (Bijenala u Veneciji i Trigon, Jugoslovenska dokumenta, Aprilski susreti). Kao predavač gostovao na najznačajnijim evropskim umetničkim akademijama. Umetnička praksa Ilije Šoškića proteže se kroz više od pet decenija, a njegov rad obuhvata elemente performansa, umetnosti ponašanja, gerilske umetnosti, kulturnog i političkog mita, matematike, metafizike prirode.




Ilija Šoškić (Dečani, 1935) je pripadnik prve generacije jugoslovenskih umetnika koji su radili u duhu novih umetničkih praksi. Pre umetnosti bavio se sportom i bio je državni prvak i reprezentativac SFRJ u bacanju kladiva. Umetničku školu završio u Herceg Novom, studirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu i na Umetničkoj akademiji u Bolonji (Accademia di belle arti). Od 1969. do 1972. godine živeo je u Bolonji, a od 1972. u Rimu. Svetsku afirmaciju stekao saradnjom sa legendarnom rimskom galerijom L’Attico gde je izlagao zajedno sa Janisom Kunelisom, Luiđijem Ontanijem, Mikelanđelom Pistoletom i drugima. O njemu su pisali poznati kritičari poput Emilija Vile, Akila Bonita Olive, Marija Diakona. Izlagao na najznačajnijim međunarodnim ali i jugoslovenskim umetničkim manifestacijama (Bijenale u Veneciji, Trigon, Jugoslovenska dokumenta, Aprilski susreti, itd.). Kao predavač gostovao je na najznačajnijim evropskim umetničkim akademijama (Diseldorf, Rim, itd.). Umetnička praksa Ilije Šoškića proteže se kroz više od pet decenija, a njegov rad obuhvata elemente performansa, živih slika (tableau vivant), umetnosti ponašanja, gerilske umetnosti, kulturnog i političkog mita, matematike i metafizike prirode.


 


 



Datum objavljivanja: 26.09.2018.