Umetnik

Prati umetnika

Pretraga

Lični kosmos: Paulina Sudarski

Projekcija filma "Lični kosmos: Paulina Sudarski“ utorak, 13. jun 2023. godine u 19h
Prvi sprat Stalne postavke Narodnog muzeja Zrenjanin

 



 


Povodom obeležavanja 80 godina od pogibije slikarke Pauline Sudarski u bici na Sutjesci, u utorak, 13. juna 2023. godine, sa početkom u 19 časova Narodni muzej Zrenjanin prikazuje film “Lični kosmos: Paulina Sudarski” koji je realizovala Radio-televizija Srbije u saradnji sa zrenjaninskim muzejom. Život umetnice je tragično okončan u 29. godini života, a najveći broj njenih dela danas čuva Narodni muzej Zrenjanin u vidu legata, koji je u ovu ustanovu dospeo kao poklon slikarkine majke 1949. godine. Na inicijativu Radio-televizije Srbije krajem prošle godine je snimljen dokumentarni film u trajanju od 28 minuta posvećen životu i stvaralaštvu slikarke Pauline Sudarski. Urednica filma je Mirjana Bjelogrlić, snimatelj Rade Bubalo, montažer Miroslav Nikolov i rediteljka Ivana Stivens. Projekcija filma će biti održana u stalnoj postavci Narodnog muzeja Zrenjanin, upravo u prostoriji gde se nalaze dela pomenute slikarke, a uvodnu reč održaće Olivera Skoko, viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Narodnog muzeja Zrenjanin.



Paulina Sudarski je rođena 1914. godine u Vranjevu koji je kasnije pripojen Novom Bečeju. Sredinom tridesetih godina uči na čuvenoj Kraljevskoj umetničkoj školi gde stiče osnovno slikarsko obrazovanje i mogućnost da radi kao nastavnica likovnog vaspitanja. Kada se 1937. godine osniva Akademija likovnih umetnosti, Paulina postaje jedan od prvih upisanih studenata. Posebno je značajan njen rad sa profesorom i čuvenim slikarem Petrom Dobrovićem kod koga je i diplomirala 1940. godine. Njegov uticaj se najviše ogleda u predstavama nagog muškog i ženskog tela, pa će u slikama i crtežima na temu akta kod Pauline Sudarski najviše doći do izražaja taj koloritni ekspresionizam karakterističan za Dobrovića. U to vreme, ova slikarka je i saradnica časopisa „Žena danas“ i „Vojvođanski zbornik“, aktivno učestvujući u društvenom i političkom životu predratnog Beograda. Verovatno je tada i upoznala svog budućeg supruga Blaža Đuričića sa kojim odlazi na Cetinje gde se zapošljava kao nastavnica u tamošnjoj gimnaziji. Školska godina se prekida u maju 1941, zbog priprema za predstojeći ustanak te se i Paulina sa suprugom priključuje mladim komunistima i odlazi u rat. Po dolasku na Durmitor dodeljena je Upravi partizanske bolnice. Njen život će biti tragično okončan upravo obavljajući posao bolničarke tokom bitke na Sutjesci poznatoj kao Peta neprijateljska ofanziva. Toga 13. juna 1943. godine bila je deo sanitetskog osoblja koje nije želelo da napusti ranjenike i bolesne te su poginuli zajedno sa njima.

Iako je kratko živela, za sobom je ostavila brojne slike i crteže. Godine 1949. njena majka Jovanka Vrbaški poklonila je najveći broj slika i crteža svoje kćerke Narodnom muzeju Zrenjanin, što čini prvi legat ove ustanove.


 



Datum objavljivanja: 07.06.2023.