Svečano otvaranje Sedme beogradske internacionalne nedelje arhitekture BINA 2012 // ENERGIJA GRADA, u četvrtak, 19. aprila u 19 sati u galeriji Progres, Zmaj Jovina 8. – 10.
ENERGIJA GRADA
Četvrtak, 19. april 2012.
19.30 / Galerija Progres /
Svečano otvaranje Sedme Beogradske internacionalne nedelje arhitekture 2012
Izložba: Pedeset godina arhitekture Londona / 19. april – 8. maj
Izložba realizovana u saradnji sa British Council-om
Kustos: The Architecture Club, Velika Britanija
/ KCB, Likovna galerija / Querbar / Autori: Querkraft, Austrija / KCB, Galerija Artget / Teksture arhitekture Berlina / Autor: Miloš Komlenić
Razglednice iz Evrope / Kustos: Đorđe Stojanović
Petak, 20. april 2012.
12.00 – 13.00 / Galerija Progres / Stručno vođenje kroz izložbu Pedeset godina arhitekture Londona Ričard Kolman, The Architecture Club, Velika Britanija
17.00 – 21.00 / Galerija Progres / Predavanja
17.10 – 18.00 Piter Bišop, London Development Agency, Velika Britanija
18.00 – 18.50 Mark Brerli, Design for London, Velika Britanija
19.00 – 19.50 Malkolm Smit, ARUP, Velika Britanija
19.50 – 20.40 Majkl Tejlor, Hopkins Architects, Velika Britanija
Subota, 21. april 2012.
10.00 – 11.00 BINA šetnja / Okupljanje: parking zgrade RTS-a u Aberdarevoj ulici Beograd ispod Beograda – obilazak tašmajdanskih pećina
Vodi: Zoran Nikolić
12.00 – 14.00 BINA šetnja / Okupljanje: Biblioteka grada Beograda, Knez Mihailova 56
Tura podzemnim Beogradom Vode: Go2 Srbija
14.30 – 17.30 BINA šetnja brodom / Okupljanje: Beton hala, Karađorđeva ulica
Savske obale i ono što ih spaja Vode: Marija Martinović i Dobrivoje Lale Erić / do.co.mo.mo Srbija /
18.00 – 21.00 KCB Galerija Artget / tribine
Masterklas – Između mostova, video
Autori: Ana Savić, Nataša Janković i Nikola Cakić
Savamala – Mapa transformacije
Moderator: Igor Marko
Mapa upravljanja Beogradom
Moderatori: Alen Spahić, Dubravka Sekulić, Nataša Janković i Ana Savić
Učesnici: Oliver Dulić, Dejan Vasović, Zoran Alimpić, Žaklina Gligorijević, Ivan Rašković, Igor Marić
Nedelja, 22. april 2012.
10.00 – 12.00 BINA šetnja / Okupljanje: ispred ulaza u Novo groblje, Ruzveltova 50
Alejama Novog groblja Vodi: Violeta Obrenović
15.00 – 18.00 BINA šetnja autobusom / Okupljanje: Centralni dom Vojske Srbije, Braće Jugovića 19
Industrijsko nasleđe BeogradaVodi: Rifat Kulenović
Ponedeljak, 23. april 2012.
/ Austrijski kulturni forum / izložba Neobični svet / Autor: Herald Hund
18.00 Svečano otvaranje izložbe
/ KCB, Likovna galerija / izložba Querbar / Autori: Querkraft, Austrija
19.30 Querbar / stručno vođenje kroz izložbu Vodi: Peter Zap, Querkraft
Utorak, 24. april 2012.
/ KCB, Galerija Artget / izložba Teksture arhitekture Berlina / Autor: Miloš Komlenić
/ KCB, Galerija Artget / predstavljanje knjiga – razgovor autora
19.00 U idejama
Autor: Miloš Komlenić
Srpski arhitekti 2000–2010.
Autor: Ana Kovenc Vujić
Tradicija – tranzicija: Upotreba nasleđa u arhitekturi
Autori: Borislav Petrović i Ivan Rašković
Sreda, 25. april 2012.
/ Galerija O3one od 23. do 28. aprila / izložbe Godišnje nagrade za arhitekturu i Arhitektonski i urbanistički konkursi
/ Galerija O3one /
19.00 Nagrada Društva arhitekata Beograda za arhitektonski događaj 2011. godine
Svečana dodela nagrade
20.00 Projekat – Model Ovča 2011/12: Projektovanje naselja – jedno novo iskustvo
Predstavljanje projekta, TIM 8
Petak, 27. april 2012.
10.00 – 13.00 i BINA šetnja autobusom / Okupljanje: ispred Studentskog kulturnog centra
14.00 – 17.00 Arhitektura i vojska Vodi: Ivan Marković /District 6/
/ KCB, galerija Artget / predavanja
18.00 – 21.00 Energija grada i objekti arhitekture
Branislav Mitrović, Srbija
Izazovi Trećeg Beograda: Taktički plan za adaptibilni urbani razvoj
Petar Zaklanović, Holandija
Urbani dizajn posle 1945: Globalna perspektiva
Dejvid Grejem Šejn, SAD
Subota, 28. april 2012.
10.00 – 14.00 BINA šetnja autobusom / Okupljanje: Plato ispred Filozofskog fakulteta kod Studentskog trga
Fakulteti i biblioteke Beograda Vode: Kristina Mah / District 6 / i Jelica Jovanović /do.co.mo.mo Srbija /
15.00 – 18.00 / Mala sala Zadužbine Ilije M. Kolarca / tribina
Jedno podsećanje na Ranka Radovića
Moderator: Bojan Kovačević
19.00 – 21.00 / KCB, galerija Artget / tribina u peča kuča formatu
Energija grada
Moderatori: Mia David i Milan Đurić
Učesnici: Supernatural, Ekoist, Lice ulice, Kontext, Ko gradi grad, Treći Beograd, Pesničenje, Dobrica Veselinović, Iva Čukić, Ivan Kucina, Danica Jovović Prodanović, Mila Nikolić
Nedelja, 29. april 2012.
10.00 – 14.00 BINA šetnja autobusom / Okupljanje: ispred zgrade Politike na Novinarskom trgu
Zgrada i reč Vodi: Vladana Putnik / District 6 i do.co.mo.mo Srbija /
12.00 – 14.00 BINA šetnja za srednjoškolce / Okupljanje: kod sata, Trg republike
Ja sam Beograđanin Vode: Dobrivoje Lale Erić / do.co.mo.mo Srbija / i Ivan Marković / District 6 /
15.00 – 18.00 BINA šetnja / Okupljanje: ispred Konaka kneginje Ljubice
Izgubljeno – nađeno Vodi: Ivan Marković / District 6 /
Četvrtak, 3. maj 2012.
19.00 – 21.00 / KCB, Galerija Artget / predavanja
Istraživanje slojeva beogradske arhitekture, 360°BEOGRAD Vesna Vučinić i Miodrag Ninić
Poreklo urbanizacije, slučaj Istanbul: Prikaz razvoja od XIX do XXI veka Orhan Esen, Turska
Petak, 4. maj 2012.
19.00 / KCB, Galerija Artget / predstavljanje knjige
Filozofija arhitekture, Autor: Endrju Bendžamin O knjizi govore: Živojin Bata Kara-Pešić, Bojan Kovačević i Dragan Živković
Radionice
1. Otvaranje: 23. april, 18.00
Trajanje do 4. maja 2012.
/ BINA KABINA / studentska radionica, Trg Nikole Pašića
Autori: biro MDH (Finska/Norveška), Nataša Zednik, Florijan Koše (Nemačka) i Kenten Le Gen- Žefroa (Norveška)
2. 21, 22. i 23. april 2012, 10.00 – 17.00
/ KCB, galerija Artget/ studentska radionica
Poznato – viđeno drugim očima Vodi: Nenad Popović, Nemačka
3. 20 – 29. april 2012, 11.00 – 14.00
/ Galerija Progres / dečija radionica
Grad i svetlost Vode: Ksenija Smoljanić i Vanja Enbulajev, Centar za promociju nauke RS
4. 24. i 25. april 2012, 14.00 – 17.00
/ Kulturni centar Beograda / dečija radionica za uzrast 12 – 15 godina
Animirani grad Vode: Biljana Branković, Bojana Petković i Romana Bošković
5. 26. april 2012, 18.30 – 20.30
/ Dečiji kulturni centar / radionička tribina za srednjoškolce
Arhitektonske priče Vodi: PROCES edukativna arhitektura
6. 3. i 4. maj 2012, 11.00 – 14.00
/ Kulturni centar Beograda / radionica za srednjoškolce
Kreativna upotreba grada
Vode: Biljana Branković, Romana Bošković i Bratislav Branković
7. 3. i 4. maj 2012, 14.00 – 17.00
/ Kulturni centar Beograda / dečija radionica za uzrast 9 – 11 godina
Šetajući grad Vode: Biljana Branković, Nataša Katalina i Romana Bošković
Zbog ograničenog broja mesta pozivamo zainteresovane da se prijave za šetnje na telefone: +381 61 2971 242 i +381 61 2971 243
BINA zadržava pravo izmene programa.