Konkursi

Projekat: ZNAK10.11.2015.


Poziv na učestvovanje u selekciji za kolektivni, multimedijalni, tematski, likovni projekt, Tema projekta:ZNAK. Ideja je sastaviti kolektivnu izložbu sa radovima koji obrađuju doživljaj, značenje, interpretaciju ovog pojma. Ovisno o prispjelim i izabranim radovima, iskristalizirati će se proje...

 

Znak je važan (vizualni) pojam likovnjacima a može imati mnogo konotacija:

-znak / simbol, oznaka pravila, vrijeme znakova, osobni znak, znakovi vremena, prometni znak, astrološki znak, oblik znaka / znak oblika, raster sastavljen od znakova, logotip, oznaka, biljeg, označen, označeno, označivač, odlika, slovo, signal, riječ, fleka, crtež, znamen, glazbene note su znakovi, zvuk kao znak, znak lokacije, točka na i, prevladavajuća boja je znak, oznaka stanja, vid, sluh, okus, opip, okus, miris koriste se znacima, značajan pogled, uvreda, nomadizam, pokret kao znak, osmjeh kao znak, markica poznate firme odjeće, znak obojene kože, hetero / gay oznaka, oblik kao znak, znak obilja, znak tradicije, znak napretka, slovo je znak, itd…

 

Inicijalne natuknice:

-ovaj projekt trebao bi se baviti problematiziranjem vremena u kojem živimo jer, zaista smo prepunjeni znakovima…

-po definiciji znak je vizualni ili na bilo koji način predstavljen simbol koji upućuje na nešto

-znak se manifestira privlačenjem pažnje

-doslovni znakovi i simbolični znakovi

-prirodni znak i uzročna veza = grmljenje kao znak oluje

-elektrokardiogram (EKG) je crtež koji bilježi rad srca = biološki znak, otkucaji

-linija može predočavati val koji jeznak

-dogovoreni znak/simbol: točka je znak kraja rečenice, zastava kao simbol države

-znak je povezan sa socijalnom problematikom, dio je komunikacije: „Strukturirano ponašanje u prostor-vremenu sa simboličkom odrednicom.“

-komunikacija je proces razmjene informacija preko dogovorenog sistema znakova

-u semiotici, proučavanju načina nakoji funkcioniraju znakovni sustavi, to je najmanja jedinica kojom se prenosi informacija u nekom sustavu općenja

-znak upućuje, navodi na nešto drugo,što nije neposredno zamjetljivo, simbol

-znak izaziva neku reakciju

-reklamni spot je nakupina, koncentrat znakova

-znak može informirati, upozoravati, zabranjivati, zbunjivati

-znak može biti oznaka pravila

-likovna i sve ostale umjetnosti imaju u sebi ugrađen segment znaka, znakovitosti, jer interpretiraju pa samim time mijenjaju, označuju stvarnost

-likovna je rečenica tijekom povijesti bila oblikovana narativno, uvriježenim znakovima/atribucijama

-suvremena umjetnost više ne mora biti normirana niti namijenjena određenom krugu.

  Općenito:

-Globalizacija se pokazala u realnosti kao normiranje, određivanje, označavanje.

-Sve je više zabrana, tzv. demokratskih odricanja u korist neke povlaštene grupe.

-Kapital kroz bankarske sustave i političke elite širi zavisnost. On je, nakon iscjeđivanja kolonija, posegnuo u živote stanovnika vlastitih, zapadnih demokracija. Od pohlepe previđa da uništava vlastito postojanje.

-U ovisnost nas stavlja i tehnologija koja virtualno nudi kao realno. Ekran, plošna slika, sredstvo je prijenosa usmjerenih poruka, znakova. Sugestivnost ovom mediju daje moć, utjecaj i mogućnost manipulacije.

-Postajemo svjesni ciljane uniformizacije svijeta ponudom simulakruma koji su često plasirani kao znak, simbol.

-Ovo onesposobljava osobnu autentičnost što rezultira anuliranjem inicijativa.

-Baudrillard  piše na temu simulakruma dokumentirajući tendencije zamjena vrijednosti.

-Više ne razlikujemo da li smo negdje bili ili smo samo vidjeli sliku.

-Pojam: mentalna slika. Mentalne slike su one slike koje ne možemo vidjeti, koje ne postoje u realnosti ali se nalaze u našim mislima. Virtualne, informatičke ali i televizijske slike kao „mentalni znaci“ postoje i imaju utjecaj na našu svijest. Postavlja se pitanje materijalnosti viđenog i zamišljenog, objekta ili slike kao znaka. (Paul Virilio)

-Direktna komunikacija zamjenjuje se efemernošću ekrana. Naš glas se čuje ili vidi na ekranu društvene mreže kadkliknemo znak „sviđa mi se“.

-Srednjevjekovna je freska nudila navjerovanje sliku sveca sa pripadajućim atribucijama/znacima. Novovjeki mega plakati ili spotovi na TV-u također nameću vjerovanje. Agresivno ponavljana ponuda zadržava se u memoriji. Promatrač od količine informacija/znakova ima osjećaj da učestvuje ali gubi kontakt sa stvarnom realnošću.

- Reklamne kampanje: Kao što Coca Cola ističe svoj logotip/znak tako i religije u javni prostor nameću znakovlje. I jedno i drugo je reklama. Razlika je što proizvođači moraju plaćati takse za isticanje reklama a religijske organizacije ne moraju bez obzira na nametljivost i ekološko vizualno zagađivanje nametljivim hramovima.

- Nameće se sve više informacija a sve manje značenja.

- Znakovima se forsira potrošnja kako bise moglo proizvoditi, prodavati, pa opet u krug. Svjesno se smanjuje kvaliteta kako bi se proizvod potrošio da bi se kupovao novi. Posebna su priča teleoperateri sa idejom da impuls prepoznaje granice i da je kilometar dalje znatno skuplji.

-Svjedoci smo perfidnih kampanji skretanja smisla ka želji za estradnom dominacijom. Poistovjećivanje puka, želja za crvenim tepihom, milijune ljudi odvlači u trgovine odjeće sa “znakom“, fitness klubove, estetske operacije... To je poslušna vojska potrošača pomodnog, sa otupjelim čulima; manipulirana gomila.

-Prezreli kapitalizam više ne zarađuje nego se sveo na lešinarenje. Ne slušaju se apeli o tome da nije rješenje u štednji prosječnog čovjeka već u preraspodijeli profita.

-Socijalističke revolucije nisu uspjeleili su izbrisane rovarenjem kapitala, nacionalizama, vjera. No, još se nijedogodila svjetska socijalna revolucija.

-Zanimljiva su načela kvantne fizike. Prostor vrijeme. To je dimenzija koja prenosi fizičko kretanje u postojanje. Svešto zovemo univerzumskom ili božjom kreacijom, energija je koja titra različitim frekvencijama. Što sporije vibrira to se čini gušćom; što vibrira bržim ritmom to ima manju gustoću i čvrstinu. Materija je energija koja titrana sporoj frekvenciji. Jako brze vibracije uzrokuju da materija napusti frekvencijski raspon kojeg naših pet osjetila mogu opažati. (Teorija relativnosti, kvantna fizika, fraktali, bozoni, teorija struna…). „Struna“ bi, kao znak, trebala imati izgled beskonačno sićušne crtice koja se upetljava pa isteže naizmjenično, titra.

-itd.

Projekt bi trebao zabilježiti znakove vremena, kao neka vrsta memorije stanja. Pojam ZNAK je tematska okosnica, pojam za promišljanje. Ovdje su „nabacane“ neke odmogućih polaznica za tematiziranje. Od autora se očekuju radovi u likovnom ili ne-likovnim materijalima i sredstvima, koji problematiziraju temu. Radovi podliježu selekciji. Od selektiranih radova sačiniti će se izložba koja će biti prvi puta biti predstavljena u Gradskoj galeriji Fonticus u Grožnjanu sredinom XII.mjeseca 2015. godine. Molim autore koji odluče učestvovati u selekciji da vode brigu o tehničkim mogućnostima galerije te o nepostojanju fonda kojim bi se pomogla realizacija pojedinog rada. Osiguran je strukovni i tehnički postav, katalog, otvorenje te INFO medijima.

Moguće je da izložba projekta bude predstavljena i na nekoj drugoj lokaciji/galeriji ali, to ovisi o dosezima radova, cijelom projektu i drugim dogovorima…

 Inicijator projekta se nada da će izložba radova biti uspješna, zanimljiva i konstruktivna!

Autore koji žele učestvovati molim da fotografije radova (format JPG!) pošalju na e-mail adresu: eugen.borkovsky@gmail.com najkasnije do petka, 20. XI. 2015. godine u 20.00 sati. Uz fotografije radova SVAKAKO molim ISPUNITIFORMULAR za svaki ponuđeni rad!

         Kustos projekta Eugen Borkovsky

        Gradska galerija Fonticus Grožnjan

        e-mail: eugen.borkovsky@gmail.com

        tel: 00385 99 2523372

  GROŽNJANGrad umjetnika      1965   2015     GRISIGNANA Cittá degli artisti

 

Pretraga




Prijava na mailing listu

Unesite vašu e-mail adresu

Unesite kod

Nečitljiv kod? Generišite novi

Zašto se prijaviti?

Garancija privatnosti.