Izložba

: Perla

Narodni muzej u Beogradu

Magija ćilibara

Datum

11.05.2006.


Prikaz izabranih dela

: Pločica

: Pločica

: Akroterije

: Pločica


Strana:  1 | 2 | 3 | 4  ››  ›|   od 4
      

Prikaz svih dela

 

Lokacija

Trg republike 1a

Opis

Prirodna lepota, velike mogućnosti rezanja, bušenja, rezbarenja i glačanja od davnina su svrstavali ćilibar u omiljeni materijal za izradu nakita. Koristio se i kao sredstvo trgovine i razmene, a kao dragocen i redak uvozni materijal u magijskim i ritualnim obredima. Ovom izuzetnom materijalu posvećena je izložba Magija ćilibara.

Izložba Magija ćilibara obuhvata predmete od ćilibara iz arheoloških zbirki Narodnog muzeja u Beogradu, i to manjim delom iz Zbirke bronzanog doba, Zbirke rimskog carskog perioda, Zbirke Dunjić i Zbirke za srednji vek, a najvećim delom iz Grčko-helenističke zbirke. U okviru izložbe biće predstavljeni i predmeti od ćilibara iz drugih muzeja Srbije i Crne Gore: Gradskog muzeja u Vršcu, JU Muzeji galerija i biblioteke u Budvi, JU Polimski muzej iz Berana, Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, Muzeja grada Beograda, Muzeja istorije Jugoslavije u Beogradu, Muzeja Jadra u Loznici, Muzeja minerala i stena Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, Muzeja Ras u Novom Pazaru, Muzeja Srema u Sremskoj Mitrovici, Muzeja u Prištini, Narodnog muzeja u Kraljevu, Narodnog muzeja u Požarevcu, Narodnog muzeja u Čačku, Narodnog muzeja u Užicu i Narodnog muzeja u Šapcu.

Izložba obuhvata reprezentativne predmete od 2. milenijuma pre naše ere do 15. veka naše ere, sa najvećim brojem nalaza iz 6 - 5. veka pre naše ere, koji se čuvaju u Grčko-helenističkoj zbirci Narodnog muzeja. Većina pripada nalazu iz bogate kneževske grobnice u Novom Pazaru (6-5. vek pre n.e.), koji je jedan od najznačajnijih nalaza praistorijskog ćilibara u svetu. On sadrži oko 8000 predmeta od ćilibara, a zastupljene su perle geometrijskog i figuralnog tipa, maske sa arhajskim osmehom, antropomorfni ukrasi -tzv. sveštenice ili kore, a najinteresantnije su dve trougaone pločice sa plitko urezanim scenama, (Herakle i Kerkopi; hoplit u borbi sa vravarima; dve heraldički postavljene sfinge i konjanik), kakve do sada nigde nisu pronađene. Navedeni predmeti od ćilibara svrstavaju se u rad grčkih zanatskih radionica u južnoj Italiji, što svedoči o jakim trgovinskim vezama u to vreme i kontaktima centralnog Balkana sa zajednicama kontinentalne Evrope i sa grčkim svetom iz Sredozemlja.

Izložbu prati monografija sa kompletnim kataloškim jedinicama, ilustracijama – crtežima i kolor fotografijama. Katalog sadrži i uvodne tekstove koji tretiraju različite teme - nastanak ćilibara, puteve njegovog prodiranja i rasprostiranja, učešće ćilibara u trgovini, ćilibar u praistoriji, rimskom i srednjovekovnom carstvu i formiranje kolekcije ćilibara u Muzeju.

Rukovodioci projekta, autori izložbe i monografije su prof. dr Aleksandar Palavestra (Filozofski fakultet) i Vera Krstić, viši kustos (Narodni muzej).

Pretraga

Izdvajamo

 

 

 Stalna postavka Arte Galerije

 

Sredidom


Nameštaj je važan faktor kod uređenja naših domova, ali nije i jedini. Vašem domu je potrebna individualna nota, a nju ne čini samo nameštaj.

Posetite nas i pronađite pored nameštaja i ideje za jednostavno i efikasno uređenje doma.

Imate konkretno pitanje? Pitajte našeg arhitektu! Dobićete konkretan odgovor za Vaš problem. Kliknite ovde

Nameštaj za Vaš dom - sredidom.com