Izložba

Aleksandar Cvetković: Moja kometa

Dar - Mar

Zvezdane zaprege - izložba slika Aleksandra Cvetkovića

Datum

20.10.2007.


Prikaz izabranih dela

Aleksandar Cvetković: Moja kometa

Aleksandar Cvetković: Moja kometa

Aleksandar Cvetković: Zvezdane zaprege

Aleksandar Cvetković: Zvezdane zaprege


Strana:  1 | 2  ››  ›|   od 2
      

Prikaz svih dela

 

Lokacija

Kralja Petra 44

Opis

ZVEZDANE ZAPREGE - AURIGA (tekst Slavka Timotijevića iz kataloga izložbe)

Kao umetnik koji svakom svojom novom izfožbom predstavlja javnosti i jedan novi program Aleksandar Cvetkovic stvara, ako se pogleda unazad njegov celokupni opus, specifičnu konstelaciju u kojoj radoznali istraživać može prepoznati da svaki od ovih pojedinačnih pro-grama predstavlja deo opštijeg plana u kome umetnik ostvaruje pojedinaćne stavove sopstvenog umetničkog prosedea. Ovaj pogled nam takođe govori da se Cvetković, bez obzira na povremene, krace ili duže ekskurse u druge discipline ili postupke, pa čak i tada, pre-vashodno bavi slikom, materijom i pikturalnim strukturama kroz koje gradi svoj asocijativni diskurs. Jasno je da, unutar ovog globalnog programa, autor, upotrebimo terminologiju muzikologije, sprovodi određenu dinamiku, tempo, ritam, harmonije i, u vezi sa tim, varira svoje poetske skale i spektar senzibiliteta. Jedna od tih poetskih linija, koju umetnik danas na neki naćin sledi, tnože se pratiti od ciklusa "Formiranje oblaka" slike/grafike"MeteorM", preko serije crteža i slika pod nazivom "'Astronomski atlas" i serije slika "Moja draga kometa", pa sve do ove izložbe kojom se zatvara poetski krug. To je ona linija koja se tematski bavi sazvežđem, dok u širem smislu podrazumeva i razlićite odnose među pojmovima i razlititim strukturalnim nivoima slike.
Svakako da ova izložba svesno polemiše sa ranim delima ovog poetskog kruga, jer su je ona na neki naćin inicirala. Ali, izložba donosi i potpuno nova rešenja u domenu tematskog predstavljanja i pikturalnih izraza.
Postoje najmanje dva razloga za povratak autora sopstvenim počecima: prvi je ponovno taragnje za poetskom tajnom koja je tek delimično razotkrivena ranim delima, a drugi je potreba da se takva poetska linija kruniše konačnim otkrićem svemirske dubine ili, pak, posmatrajući iz slikarskog ugla, prostornih i značenjskih mogućnosti ultramarina.
Dakle, ako se zapitamo po čemu se aktuelni diskurs razlikuje od daljih ili bližih ishodišta, onda sa pravom možemo ustvrditi da se radi o načinu konstruisanja slike, a u vezi sa tim i stvaranjem poetskih i asocijativnih govora koje iz toga proističu. Dok su prethodni ciklusi građeni kao analitički i pseudo naučni dijagrami (Oblaci, Meteor II), intervencije (crni tragovi upaljenih šibica na papiru proizvode mapu sazveždja - Andromeda) ili spektakli (olovke formiraju kometu koja proizvodi izuzetno atraktivne ućinke za oko), dotle se ovaj poslednji ciklus bavi smirenijim, ali ne manje atraktivnim istraživanjem hibridne prirode života iz čega proističu i hibridne strukture slike. Postojeaspekti života koji su apstraktni i realno nepojmljivi, no izuzetno intrigirajući, poput najrazličitijih vizuelnih, emotskih i simboličkih manifestacija dubokih prostranstava svemira u tamnoj noci, kao što postoje i krajnje konkretne strukture i ćinjenice života koje su, na žalost, uslovljene njegovim fizičkim svojstvima. Kao što život sam preplice materijalne i metafizičke strukture, tako je i poseban život slike konstruisan kao pemnanentno prožimanje njene materijalne strukture, konkretnih nanosa bojene materije i apliciranih znakovnih detalja sa ćitavim poljem slobodnih asocijacija na koje nas autor, zahvaljujući veštoj obradi materije, navodi.

Ova izložba otkriva izuzetne mogućnosti ultramarina na putu prema tamnom, metafizički neprozimom u okviru razrade problema prepli-
tanja hibridnosti života i hibridnosti slilke. Na širokom fonu mocnog i nocnog ultramarina koji simbolizuje tajnu života, u beskrajnom
prostoru stoje spržene zvezde u kojima poćivaju secanja na voljene i na one kojih nema.

Neko je jednom rekao da na nebu postoji upravo onoliko zvezda koliko je i Ijudi, od postanka sveta do danas, hodalo zemljom. Na neki način, ova izložba je posvecena čoveku - njegovoj krhkosti, njegovoj trajnosti i njegovoj dubokoj tajni.

S. Timotijević


* Region koji obuhvata sazvežđa Kočijaša, Bika i Perseja je jedno od najbogatijih na nebu. U njemu se nalazi čitav spektar nebeskih
objekata, od predivnih zvezdanih jata, pa do spektakularnih varijabilnih zvezda.


Sazvežđe Aurige je lako prepoznatljivo po obliku koji podseća na pentagram, severno od sazvežđa Bika. Sazvežđe Kočijaša deli jednu zvezdu zajedno sa obližnjim sazvežđem Bika (Taurus). Ta zvezda formira vrh Bikovog levog roga, kao i desno stopalo Kočijaša. Sazvežđe prikazuje Kočijaša koji drži kozu, Almathea, koja je dojila Zeusa kada ga je majka sklonila od Hronosa, njegovog opasnog oca. Ovo je i razlog zašto je glavna zvezda u sazvežđu nazvana Capella, "koza" na latinskom. Kočijaši su u prošlosti vozili kočije, odnosno kola, koja su prevozila kako bogove, tako i Ijude, a istovremeno su brlnuli o bremenitim životinjama koje su ih pratile na njihovim putovanjima. Negde se, pak, pominje da sazvežđe, u stvari, predstavlja Erichtoniusa, legendarnog kralja Atine koji je izumeo kočije sa ćetiri upregnuta konja.

Pretraga

Izdvajamo

 

 

 Stalna postavka Arte Galerije

 

Sredidom


Nameštaj je važan faktor kod uređenja naših domova, ali nije i jedini. Vašem domu je potrebna individualna nota, a nju ne čini samo nameštaj.

Posetite nas i pronađite pored nameštaja i ideje za jednostavno i efikasno uređenje doma.

Imate konkretno pitanje? Pitajte našeg arhitektu! Dobićete konkretan odgovor za Vaš problem. Kliknite ovde

Nameštaj za Vaš dom - sredidom.com