Aktuelno

Jugoslovenska umetnost od 1951. - 1989.
29.10.2014. - 29.10.2014.

Jugoslovenska umetnost od 1951. - 1989.


MSUB poziva na razgovor sa umetnikom Dušanom Otaševićem u sredu, 29. oktobra u 18h u Kući legata. Reč je o seriji razgovora “Susreti sa umetnicima” koji će biti organizovani sredom u 18 časova u okviru izložbe “50 umetnika iz zbirki MSU – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989”.

 

Dušan Otašević će govoriti o svojoj umetničkoj praksi u kontekstu promena likovnih paradigmi šezdesetih godina XX veka, a na izložbi je predstavljen slikom “Poliptih III (I, II, III, IV)” iz 1966. iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti.

Dušan Otašević je umetnik čiji rad obeležava direktna veza sa popularnom kulturom, onakvom kakva je postojala u Beogradu šezdesetih godina. On napušta ekspresivno korišćenje boje, karateristično za umetnost kraja šezdesetih, i uvodi depersonalizaciju umetničkog rada koji afirmiše zanatsko slikanje odnosno farbanje reklamnih panoa. Na taj način njegove slike postaju objekti koji na jedan ironičan način komentarišu i svet umetnosti, ali i celokupan svet u kome se tada živelo. Dušan Otašević će nam pričati upravo o tom vremenu kada popularna kultura reklama, filmova i stripova počinje da dominira životima Beograđana.

Dušan Otašević je rođen 1940. u Beogradu. Završio je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu 1966. u klasi profesora Ljubice Cuce Sokić. Član je Srpske akademije nauka i umetnosti. Izlagao je na Bijenalu u Veneciji 1972. godine. Radio je i scenografije za predstave u pozorištu. Dobitnik je značajnih nagrada. U kolekciji Muzeja savremene umetnosti nalazi se 14 dela ovog umetnika među kojima su: „Plakala je na mom ramenu kao kiša“ (1966), „Mrtva priroda s ribom“ (1967), „Na Venerinom brežuljku“ (1970), „Druže Tito ljubičice bela....“ (1969) i dr. Muzej je 2003. priredio retrospektivnu izložbu ovog umetnika.

Na izložbi „50 umetnika iz zbirki Muzeja savremene umetnosti - Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989.“ predstavljena su reprezentativna dela umetnika epohe socijalističke Jugoslavije koji su svojom aktivnošću pomerali i menjali jezičke paradigme određenih perioda. Hronološkim nizom, referišući na dominantan decenijski model istorizovanja jugoslovenske umetnosti od osnivanja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, u pet prostorija Kuće legata osmišljene su posebne prostorne celine. Sučeljavanjem i dijalogom značajnih dela renomiranih umetnika posleratne Jugoslavije predstavljen je sveden ali reprezentativan izbor umetnika koji su obeležili određene decenije, kreirali „duh vremena", i oslikavali odnos između umetnosti i društvene stvarnosti epohe. Na izložbi su predstavljena i dela Petra Lubarde, Bogoljuba Jovanovića, Petra Omčikusa, Ivana Tabakovića, Leonida Šejke, Vladana Radovanovića, Olge Jevrić, Gabrijela Stupice, Miodraga Miće Popovića, Vojina Bakića, Radomira Damnjanovića Damnjana, Julija Knifera, Miodraga B. Protića, Stojana Ćelića, Vladimira Veličkovića, Dušana Otaševića, Marine Abramović, Raše Todosijevića, Mrđana Bajića, Marije Dragojlović, itd.

Autor koncepcije i postavke: Zoran Erić
Kustosi: Svetlana Mitić i Mišela Blanuša

 

objavljeno27.10.2014.

Pretraga




Prijava na mail listu

Unesite vašu e-mail adresu

Unesite kod

Nečitljiv kod? Generišite novi

Zašto se prijaviti?

Garancija privatnosti.