Exhibition

: Fragment relikvijara

Narodni muzej u Beogradu

Pozajmica za izložbu Byzantium, 330-1453

Date

25.10.2008.


Works

: Beogradska kameja

: Glava Konstantina I Velikog

: Zdela

: Zapon (kopča) humskog kneza Petra


Page:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6  ››  ›|   from 6
      

Overview

 

Location

Trg republike 1a

Description

Royal Academy of Arts, London
U Kraljevskoj akademiji umetnosti u Londonu će od oktobra 2008. do marta 2009. godine biti realizovana izložba Vizantija, 330-1453, na kojoj će biti prikazana i dela iz Narodnog muzeja u Beogradu.

Izložba je rezultat saradnje Kraljevske akademije umetnosti i Benaki muzeja u Atini, a javnosti će predstaviti oko 300 predmeta iz muzejskih kolekcija Evrope, Sjedinjenih američkih država, Rusije, Ukrajine i Egipta.

Sa ciljem da dočara krasotu i raskoš Vizantije, izložba će predstaviti najreprezentativnije predmete ove kulture uključujući ikone, freske, minijaturne mozaike, predmete od slonoače kao i mnošto zlatnih i srebrnih rukotvorina.

Kroz tematske odeljke biće ispraćena hronološka progresija dometa, snage i dugovečnosti umetničkog stvaralaštva vizantijskog carstva počevši od osnivanja Konstantinopolja 330. godine od strane rimskog cara Konstantina Velikog pa do osvajanja grada od strane otomanske vojske predvođene Mehmedom II 1453. godine.

Razvijajući se na granici zapada i istoka, vizantijska umetnost je bila predodređena da sjedini elemente grčko-rimske i istočnjačke umetnosti sa ciljem da materijalizuje božanske zakone. I iako je inventivnost umetnika donekle bila ograničena činjenicom da je on dužan da sledi prototip po kome je sve telesno i čulno bilo potisnuto u korist duhovnog, vizantijska umetnost zrači intelektualnom, emotivnom i duhovnom energijom, strastvenošću unutar doslednosti i suzdržljivosti. Koristeći se ortogonalnom kompozicijom, blistavim bojama i snagom linije, vizantijski umetnik teži da elemente koje vidi dekomponuje te da ih rekompozicijom podredi stvarnosti i zakonima prirode već zakonima same slike. Umetnost je bila sredstvo kojom se misao iz sveta realnog uvodi u svet spiritualnog.

Pozajmicu iz Srbije za izložbu Vizantija, 330-1453 čini 29 umetničkih dela i predmeta (24 iz Narodnog muzeja u Beogradu, 5 iz Muzeja primenjene umetnosti). Kako je u pitanju izbor remek dela i predmeta od velikog istorijskog značaja, oni na dobar način predstavljaju kulturnu baštinu iz Srbije i zbirke Narodnog muzeja u Beogradu.

Narodni muzej je zastupljen delima srpske i vizantijske umetnosti od kasne antike do kasne Vizantije. U okviru prvog segmenta izložbe, koji obeležava osnivanje Carigrada od strane cara Konstantina Velikog, izloženi su Glava cara Konstantina, otkrivena u njegovom rodnom gradu Nišu (oko 330) i Beogradska kameja (oko 330). Među remek delima vizantijske umetnosti izdvajaju se pločice poreklom iz manastira Hilandara (druga polovina XI veka), izrađene u tehnici ćelijastog emalja na zlatu i dvojna ikona sa predstavama Bogorodice Odigitrije i Blagovesti, sa okovom, poreklom iz Ohrida (treća četvrtina XIV veka).

Na londonskoj izložbi Narodni muzej predstavljaju i predmeti i insignije koji su pripadali srpskim vladarima i vlasteli. Zapon humskog kneza Petra, sina kneza Miroslava i prsten kraljice Teodore, otkriven u manastiru Banjska izuzetni su primerci zlatarstva. Izdvaja se tanjir cara Dušana, sa natpisom i predstavom dvoglavog orla. Ostava iz Markove varoši kod Prilepa, uz nakit - naušnice, venac i narukvice, sadrži i relikvijar sa predstavom svetih ratnika. Izlaže se i i vredan i redak komad tekstila iz Narodnog muzeja: odežda bugarskog cara Ivana Aleksandra (1331-71), ukrašena zlatovezom.

Dela iz Beograda: skulptura, ikone, emalj, nakit, posude, zvona, pomažu da se dočara sva raznovrsnost primenjene umetnosti u Vizantiji i zemljama njenog kulturnog kruga, kojima je pripadala i Srbija. Uz originalna dela, na pozajmici u Londonu su i kopije fresaka iz Galerije fresaka.

Izložbu Vizantija 330-1453 će pratiti i veličanstveni katalog ilustrovan sa preko 340 dela na kome je radilo više od 100 autora, a koji će kroz trinaest eseja biti prikazan, više od hiljadu godina dug, tok istorijskog i kulturnog razvoja vizantijske umetnosti.

Search

Izdvajamo

 

 

 Stalna postavka Arte Galerije

 

Sredidom


Nameštaj je važan faktor kod uređenja naših domova, ali nije i jedini. Vašem domu je potrebna individualna nota, a nju ne čini samo nameštaj.

Posetite nas i pronađite pored nameštaja i ideje za jednostavno i efikasno uređenje doma.

Imate konkretno pitanje? Pitajte našeg arhitektu! Dobićete konkretan odgovor za Vaš problem. Kliknite ovde

Nameštaj za Vaš dom - sredidom.com