Exhibition

: Dama sa svojom pratiljom

Narodni muzej u Beogradu

Novo Lepo mesto Edo

Date

17.01.2008.


Works

: Dama sa svojom pratiljom

: Prodavnica odeće u ulici Otema-ći

: Kameido, bašta sa šljivama

: Nihon most i Edo most


Page:  1 | 2 | 3  ››  ›|   from 3
      

Overview

 

Location

Trg republike 1a

Description

Japanske grafike iz Zbirke Narodnog muzeja Galerija „Progres“
Izložba Novo lepo mesto Edo predstavlja izbor od trideset šest dela iz Japanske zbirke Kabineta grafike Narodnog muzeja u Beogradu. Sva dela pripadaju ukijo-e žanru koji se razvio u okviru grafičke produkcije Japana od XVII do XIX veka. U istom periodu grad Edo (Tokijo) bio je administrativna prestonica zemlje, a isto tako i njeno ekonomsko i kulturno središte. Zbog toga se čitavo razdoblje od 1600. do 1868. u hronologiji istorije Japana naziva Edo doba. Umetnost ukijo-e neposredno je povezana sa razvojem građanstva prvenstveno u Edu, kao i drugim urbanim sredinama. Ukijo-e su postale sinonim težnji građanstva za društvenim prestižom a time i jedno od glavnih obeležja čitave Edo kulture.

Produkcija ukijo-e grafika dostigla je tokom devetnaestog veka ogromne razmere. Veliki broj umetnika (oko 600-700), bavio se ovom umetnošću.

Jedan od najzastupljenijih motiva bio je sam grad Edo. Uporedo sa porastom samosvesti građanstva menjale su se i njegove životne navike; slobodno vreme provodilo se u parkovima i na obalama reke Sumido kao i na javnim mestima, kabuki pozorištima i kvartovima zabave. Ljudi su želeli da ovekoveče svoj novi životni stil, i time su ukijo-e postale veliko ogledalo japanskog društva tokom Edo vremena. Ukijo-e (prizori sveta koji prolazi) našle su svoje mesto i funkciju i u narednom, Mejđi periodu (1868-1912) kada je Japan posle vekovne samoizolacije otvorio svoja vrata svetu Zapada. Izložba NOVO LEPO MESTO EDO fokusirana je upravo na promene, koje se odražavaju u stilu i načinu života građana Eda. Svojevrstan umetnički dokument ovoga preobražaja, otisak tih vremena predstavljaju ukijo-e grafike. One su prožete nadasve poetičnom i emocionalnom privrženošću prirodi koja u mnogome tvori japanski nacionalni duh.

Izložba hronološki započinje delom Kitagava Utamaroa (oko 1753-1806), a nastavlja se prikazima iz kvartova zabave i kabuki pozorišta umetnika kao što su Tojokuni (1769-1825), Kunisada (1786-1865), Eisen Kensei (1790-1848), dok njen najveći deo pripada pejzažima iz serije „Stotinu čuvenih pogleda na Edo“ iz 1858. Utagava Hirošigea (1797-1858), koja je neposredno po izdavanju dostigla slavu koja je prešla granice Japana.

Modernošću svoga izraza ukijo-e grafike uticale su na umetnike iz Evrope, V. Van Goga, K. Pisaroa, Dž. Vistlera. Iz perioda Mejđi (1868-1912) na izložbi će biti predstavljeni triptisi Ginko Adaćija, Sadahide Gjokurana (1807-1873), Šosai Ikeija i Jamamoto Šouna (1870-1965).

Radovi koji čine Zbirku japanskih grafika otkupljivani su za Narodni muzej u Beogradu od privatnih kolekcionara u periodu od 1953. do 1960. godine. Deo kolekcije dobijen je 1988. u okviru poklon-zbirke Arsa i Vojke Milatović. Poslednji put, kao tematska celina, ova dela su bila izložena u Narodnom muzeju 1964. godine.
Uz podršku kompanije JTI International, deo grafika iz zbirke Narodnog muzeja konzerviran je na Univerzitetu Ritsumeikan u Kjotu. Prateći katalog NOVO LEPO MESTO EDO realizovan je donacijom kompanije JTI International.

Autor izložbe i kataloga: mr Dragana Kovačić, muzejski savetnik

Search

Izdvajamo

 

 

 Stalna postavka Arte Galerije

 

Sredidom


Nameštaj je važan faktor kod uređenja naših domova, ali nije i jedini. Vašem domu je potrebna individualna nota, a nju ne čini samo nameštaj.

Posetite nas i pronađite pored nameštaja i ideje za jednostavno i efikasno uređenje doma.

Imate konkretno pitanje? Pitajte našeg arhitektu! Dobićete konkretan odgovor za Vaš problem. Kliknite ovde

Nameštaj za Vaš dom - sredidom.com